Jak wybrać wina inwestycyjne?

Dzisiejszy artykuł, odpowiadający głównie na pytanie: Jak wybrać wina inwestycyjne, inspirowany jest kilkoma pytaniami od czytelnika.

Pan Mariusz w komentarzu do artykułu Przechowywanie wina zadał kilka ciekawych pytań które zasługują na nieco bardziej rozległe odpowiedzi. Pragnę jednocześnie przeprosić że musiał Pan tak długo czekać na odpowiedź, ale miałem bardzo napięty czasowo okres i kompletnie nie miałem czasu usiąść na dłużej do komputera.

Oto pytania Pana Mariusza, pozwolę sobie odpowiedzieć nie trzymając się kolejności.

Witam
Po 1 gratuluje świetnego bloga, po 2 pozwolę sobie na komentarz oraz pytania do Pana.
Po 1 co sądzi Pan o Berry Bros ? Czy nie przez przypadek jest wymieniona ta firma na początku listy ? Osobiście Uważam ze mają swietną ofertę, przejrzysta strone oraz zasady kupowania i sprzedaży. Inne firmy nie zachęcają tak na swoich stronach do zakupu trunków… Pytam gdyż jestem zainteresowany inwestycją w wina.
Po 2 czy zna Pan jakieś strony francuskie gdzie można bez obawy kupić wina oraz polskie strony choć porównywalne do 10 wymienionej ? Rozumiem, że podana przez Pana lista to absolutny top i można śmiało kupować bez ryzyka inwestujać na lata ?
Teraz kwestia Serwine…Coż chyba to jakas kpina co oferuję za przechowywanie wina… Za rok skrzynki w Berry placimy około 10 F czyli jakieś 50 zł, ( opcja droższa, ale są i tańsze w innych firmach ), a w Serwine ( ( za miesiąć ! ) za karton placimy 4 F około 20 zł. Chyba czegoś tu nie rozumię. Czy ktoś robi tu z poważnych inwestorów idiotów ? Co Pan mysli o tym Panie Wojciechu ?
pozdrawiam
Mariusz

Sarwine

Niezmiernie cieszę się że w Polsce możemy znaleźć profesjonalną firmę zajmującą się przechowywaniem wina. Nie zmienia to jednak faktu że także w mojej ocenie oferta Sarwine nie jest atrakcyjna. Myślę że oferta tej firmy skierowana jest bardziej do sprzedawców wysokiej jakości wina, którzy pragną magazynować w profesjonalnych warunkach wino na krótki okres na terenie Polski, niż dla inwestorów szukających naprawdę długoterminowego magazynowania. Firmę tą w mojej ocenie dyskwalifikuje także brak systemu transakcyjnego, swego czasu zadałem im pytanie czy przewidują rozwój w tym kierunku. Niestety nie otrzymałem odpowiedzi.

Berry Bros

Ma Pan rację, nie bez powodu Berry Bros zostało wymienione w pierwszej kolejności. To mój faworyt, co nie oznacza że dyskwalifikuję inne firmy. Linki do innych firm zostały umieszczone ponieważ chciałbym aby czytelnicy mogli zapoznać się z szeroką ofertą firm konkurencyjnych i samodzielnie podejmowali decyzję. Generalnie nie spotkałem się z negatywnymi opiniami w moim gronie na temat żadnej z firm wymienionych w spisie.

Jakie wina kupować?

W artykule dotyczącym przechowywania wina wymieniłem kilka win, nie chodzi o to że uważam je za faworytów. Osobiście preferuję zakup Shiraz z Francji, Doliny Rodanu, ale tylko dlatego że traktuję inwestycję w wino naprawdę długoterminowo, interesuje mnie okres minimum dekady zanim wyjdę z inwestycji. Właściwości Shiraz sprzyjają długoterminowemu inwestowaniu.

Inwestując w wina wysokiej jakości powinniśmy poznać ich konkretne właściwości, dzięki temu będziemy wiedzieli które wino należy traktować jako inwestycje długoterminową a które jako inwestycje na znacznie krótszy okres.

Przy wyborze wina kieruję się rekomendacjami Roberta Parkera, wybieram winnice które uzyskują na przestrzeni lat dobre oceny. Tutaj znajdą Państwo więcej informacji na temat Roberta Parkera.

Warto nadmienić że niektóre winnice oferują kontrakty na wino zanim te jeszcze zostanie zabutelkowane. Osoby które znają dany gatunek wina i analizują szczegółowo informacje dotyczące zbiorów i czynników klimatycznych mogą pokusić się o ciekawą spekulację zanim specjaliści wydadzą jeszcze swoje rekomendacje.

Osobiście jestem zdania że warto wyspecjalizować się w kilku rodzajach wina aby podejmować bardziej trafne decyzje. Ewentualnie jeśli nie chcemy się tym zajmować możemy powierzyć nasze pieniądze firmom wyspecjalizowanym w inwestowaniu wino, np Wine Advisors. Czy edukować się i podejmować samodzielne decyzje inwestycyjne, czy powierzyć pieniądze firmie zajmującej się inwestycjami w wino, pozostawiam do samodzielnego rozważenia.

Gdzie kupić wina inwestycyjne?

Istnieje kilka możliwości, po pierwsze możemy kupić wino bezpośrednio w winnicy, możemy dokonać transakcji poprzez stronę firmy zajmującej się magazynowaniem lub dokonywać zakupów na aukcjach win. Temat ten jest bardzo rozległy, postaram się w przyszłym tygodniu przygotować obszerny spis wysoko ocenianych winnic i domów aukcyjnych.