Robert Parker pociąga za sznurki rynku wina

Dziś przedstawię Ci najbardziej wpływowego krytyka wina na świecie! Jeśli zamierzasz inwestować w wino – powinieneś go poznać. Oto Robert Parker – człowiek legenda w świecie wina.

Jeśli nie uda Ci się poznać go osobiście 😉 to dowiesz się nieco o nim z niniejszego artykułu.

Robert M. Parker, Jr. (ur. 23 lipca 1947 w Baltimore w stanie Maryland.), prawnik z wykształcenia, od roku 1984 zajmuje się wyłącznie sprawami wina – wtedy właśnie postanowił rzucić posadę adwokata w Farm Credit Banks of Baltimore.

Robert ParkerOd roku 1978r. wydaje biuletyn (w formie dwumiesięcznika) „The Wine Advocate” mający obecnie ponad 40 000 prenumeratorów z całego świata.

Rozgłos uzyskał w 1982 roku, gdy wina z Bordeaux z tego rocznika uznał za wyśmienite. Rozgorzał wtedy spór (który trwa do dziś) ze względu na przeciwstawne opinie do wielu innych krytyków, określających te wina jako zbyt mało kwaskowe i dojrzałe.

Warto jednak zwrócić uwagę że ceny rynkowe win z tego rocznika są wyraźnie wyższe, niż pozostałych…

Obecnie jest szczególnie ceniony jako znawca win z Kalifornii i uwaga – Bordeaux, Doliny Rodanu, a więc i mojego ulubionego Shiraz 😉

Ogromny wpływ Parkera na rynek wina wywarł jego system rankingowy, czyli 100 punktowa skala Parkera:

  • 50-59 – wino o budowie i smaku trudnym do zaakceptowania,
  • 60-69 – wina poniżej przeciętnej, z licznymi wadami, jak nadmierna kwasowość, nadmiar tanin, brak aromatów, aromaty nie czyste,
  • 70-79 – wina przeciętne, niczym się nie wyróżniające, choć poprawnie zrobione,
  • 80-89 – wina pokazujące różne stopnie finezji i smaku jak również charakter, jednakże z wyczuwalnymi wadami,
  • 90-95 – znakomite wina z wyjątkową złożonością i charakterem,
  • 96 – 100 – nadzwyczajne wina z głębią i niezwykłą osobowością, ukazujące wszystkie cechy, których oczekujemy od wielkiego wina w ramach swego gatunku.