10 11

Idealna inwestycja to taka, która przynosi największe zyski przy minimalnym wysiłku i ryzyku, a jednocześnie niezależna jest od wpływów politycznych, ekonomicznych czy kataklizmów naturalnych. Ale takiej inwestycji nie ma.

„Z tego powodu eksperci zarządzajmy majątkiem od dawna radzą, by swój kapitał podzielić na trzy części. Pierwszą pozostawić w stanie aktywnym, np. w prowadzonej działalności gospodarczej, drugą ulokować w instrumentach przynoszących pewne dochody – mogą to być nieruchomości, natomiast trzecią część ulokować tam, gdzie będzie bezwzględnie bezpieczna – mówi Adela Brabcova, prezes spółki Diamonds International Corporation Polska – To właśnie do trzeciego koszyka idealnie pasują diamenty. A wedle naszych szacunków, zainwestowało w nie już 7% mieszkańców Unii Europejskiej” – dodaje Adela Brabcova.

Stały wzrost wartości

Diament, jak żadne inne dobro inwestycyjne na świecie, odnotowuje stały wzrost swojej wartości na przestrzeni już ponad stu lat. Ciągłości tego wzrostu nie zakłócają wahania charakterystyczne dla kursów walutowych czy ostatnio złota – z tego powodu diament oceniany jest obecnie jako najstabilniejszy instrument inwestycyjny.

W zależności od wielkości inwestycji i doboru do inwestycyjnego portfolia konkretnych kamieni, diamenty co roku zapewniają inwestorom dochód na poziomie od 8 do 16%.

Koncentracja majątku

Nieporównywalna z żadnym innym, legalnym i dostępnym dobrem, maksymalna koncentracja majątku w diamencie, stanowi także o walorze tego rodzaju inwestycji. Niewielkie rozmiary oznaczają możliwość przeniesienie ogromnego majątku chociażby w kieszeni marynarki.

Ma to znaczenie w sytuacjach zagrożenia (np. pożar, powódź), oraz w każdej innej, kiedy transport gotówki czy odpowiadających jej wartości dóbr byłby kłopotliwy.

Nikłe rozmiary diamentu pozwalają na pełną dyskrecję zarówno podczas przewozu, jak i przechowywania diamentów w domowym czy bankowym sejfie.

Żadnych granic

Diament nie zna granic, i nie tylko dlatego, że niewielkie rozmiary diamentu pozwalają na jego swobodny przewóz.

Granic nie zna bowiem także ludzka fascynacja tym kamieniem – wszędzie, na każdym kontynencie ceniony jest tak samo, przez każde pokolenie, wszędzie uważany jest za symbol bogactwa, pomyślności, wchodzi w skład narodowych skarbów i majątków najznamienitszych rodów.

Ale co także istotne dla inwestora, podobnie uniwersalna jest jego wartość, wyliczana w dolarach USD i identyczna na całym świecie, oparta na międzynarodowych indeksach cen (o których napiszemy w kolejnej cześć diamentowego cyklu na portalu InwestycjeAlternatywne.pl).

Siła tradycji

Fascynacja diamentem trwa od zamierzchłych czasów. Kamienie nierzadko przekazywane są z pokolenia na pokolenie, doskonale wyrażają głębię związku i stosunku do osoby obdarowanej, troskę o jej przyszłość.

Między diamentami i ich właścicielem nawiązuje się wyjątkowy i osobisty stosunek, który im towarzyszy przez całe życie.

Diamenty są zatem nie tylko bezpieczną inwestycją, ale budzą też namiętność i pasję! Ten aspekt diamentowej inwestycji wymyka się może racjonalności, ale czyni diament inwestycją wyjątkową i emocjonalną.

diament

Niemal niezniszczalny

Niespotykane właściwości fizyczne także mają wpływ na inwestycyjne walory diamentu. Najtwardszy materiał naszej planety trudno zniszczyć – na groźne mu zalanie, nie zniszczy go także zwykły pożar.

Diament nie wymaga specjalnych warunków przechowywanie, a naturalne żywiło i wypadki losowe nie są dla diamentu tak groźne jak chociażby dla dzieł sztuki, butelek szlachetnego wina czy starych samochodów.

Pamiętać jednak należy, że diament, chociaż jest najtwardszy, jest względnie kruchym materiałem (co jest wykorzystywane przy jego łupaniu).

Łatwa likwidacja inwestycji

Inwestorzy niechętnie pozbywają się swoich diamentów. Nie jest to raczej inwestycja z założonym z góry okresem trwania. „W tego rodzaju inwestycji najbardziej liczy się świadomość posiadania majątku przy sobie, majątku któremu nie zagraża kryzys, bankructwo banku czy całego państwa, a który można spieniężyć w trudnej chwili, lub przekazać go kolejnym pokoleniom.

Likwidacja inwestycji nie jest trudna, diament sprzedać można praktycznie wszędzie, pod każdą szerokość geograficzną jego wartość wyceniana jest tak samo.

Dodatkowo skorzystać można z pomocy firm takich jak nasza, które swoim klientom pomaga przy sprzedaży ich diamentów – mówi Adela Brabcova z D.I.C., podsumowując – Każda inwestycja jest inna.

Diament zaspokaja potrzeby tych, którzy na pierwszym planie stawiają bezpieczeństwo ulokowanych środków. Minimalne rozmiary, koncentracja majątku, mobilność, trwałość, dyskrecja, lub wręcz przeciwnie – możliwość efektownego wyeksponowania inwestycji w biżuterii, to dodatkowe, właściwe temu kamieniowi zalety, dla których warto rozważyć, czy wspomnianą wyżej trzecią cześć kapitału nie ulokować właśnie diamenty” – kończy Adela Brabcova.