10 11

Mamy zwycięzce konkursu pt. „Dlaczego warto inwestować w srebro?”. Konkurs uważam za bardzo udany, wykazaliście się sporą aktywnością, otrzymałem przy pomocy Facebooka blisko 130 odpowiedzi.

Ponieważ odpowiedzi powtarzały się, postanowiłem nie publikować wszystkich waszych wypowiedzi a jedynie podsumować i rozwinąć pewne zagadnienia które odpowiadają na tytułowe pytanie.

Wampiry i wilkołaki zabijemy najskuteczniej srebrem 😉

Humor wam dopisywał, każde dziecko wie że nie ma skuteczniejszej broni przeciwko wampirom i wilkołakom jak srebrne kule. Ba, wiem coś o tym! W pierwszym życiu byłem czarnoskórym wojownikiem o imieniu Blade! Sam własnoręcznie zastrzeliłem srebrnymi kulami, niezliczoną ilość wilkołaków i wampirów i to nie prawda że tylko osikowy kołek zabija skutecznie wampira. 😉 Jako ciekawostkę dodam że razu pewnego udało mi się strącić w otchłanie piekielne samego Lucyfera przy pomocy krzyża wykonanego ze srebra 😉

Każdy roztropny człowiek powinien mieć kilka sztabek czystego srebra, bo gdy zrobi się gorąco… będziemy mogli szybko przerobić je na srebrne kule. 😉

Koniec żartów, przejdźmy do konkretów:

Większość z was twierdzi że warto inwestować w srebro ponieważ metal ten stosowany jest w elektronice, elektrotechnice, fotografii, medycynie i sposobów zastosowania srebra stale przybywa. To prawda, dlatego właśnie w czasach koniunktury gospodarczej srebro zyskuje na wartości. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników.

Ponieważ cena srebra jest stosunkowo niska, nie jest opłacalne odzyskiwanie go tak jak ma to miejsce w przypadku złota czy platyny. Firmy zajmujące się recyklingiem oczywiście odzyskują niewielkie ilości srebra, ale recykling jest opłacalny ponieważ w starym elektronicznym złomie znajdują się także złoto i kilka innych wartościowych pierwiastków. W praktyce jednak ogromne ilości srebra zostały na przestrzeni lat po prostu wyrzucone na śmietnik i dzieje się tak nadal. Ponieważ producenci elektroniki stosują strategię planowanego postarzania produktów ustalając z góry czas życia produktu, możemy spodziewać się że zapotrzebowanie na srebro w przemyśle będzie utrzymywane.

Aby uzmysłowić sobie skalę zapotrzebowania na srebro podpowiem że w 2002 roku producenci baterii słonecznych zużywali milion uncji tego metalu. Obecnie zapotrzebowanie w fotowoltaice jest ponad 60 razy większe i nie spodziewajmy się że spadnie ponieważ przed tą branżą perspektywy dopiero zaczynają się klarować. Dostrzegł to amerykański miliarder, człowiek będący żywą legendą w świecie inwestorów, Warren Buffett inwestujący w jeden z największych zakładów energii słonecznej na świecie.

Srebro ma także właściwości bakteriobójcze, wykorzystuje się je do produkcji niektórych leków, maszyn do lodów, klimatyzacji, filtrów do wody, bandaży, plomb stomatologicznych. Być może spotkałeś się z odzieżą zawierająca srebro, dotyczy to zwłaszcza skarpetek i strojów sportowych. Ponieważ właściwości bakteriobójcze srebra pomagają likwidować nieprzyjemne zapachy możemy spotkać je także w kosmetykach.

Ilość dostępnego srebra będzie się zmniejszać ze względu na jego nieodwracalne zużycie i pomimo iż srebro ciągle postrzegane jest jako nośnik wartości podobnie jak złoto, to z perspektywy przyszłych lat z całą pewnością znaczenie srebra w przemyśle będzie coraz mocniej dostrzegane przez inwestorów. To oczywiście nie wszystkie powody dla których warto inwestować w srebro, temat inwestowania w metale szlachetne będzie jeszcze rozwijany w kolejnych artykułach.

sponsorWracając do sprawy konkursu, chciałbym jeszcze raz podziękować firmie firmie E-sztabki.pl http://e-sztabki.pl, która dostarczy zwycięzcy sztabkę srebra.

Ponieważ konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, podjąłem decyzje że to nie koniec niespodzianek. We wrześniu zostanie ogłoszony kolejny konkurs dla czytelników.

W obecnym konkursie zwycięzca został wybrany drogą losowania spośród wszystkich uczestników, nagroda powędruje do Pana Grzegorza W., który udzielił następującej odpowiedzi:

Tak naprawdę to pytanie mogłoby brzmieć „dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?”. Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ jest ich na naszej planecie stała ilość, a wraz z rozwojem technologii odnajdują coraz więcej zastosowań i rośnie na nie popyt, a to wpływa na cenę. Nawet jeśli, tak jak ze złotem niedawno, zdarza się załamanie ceny, to i tak pozostaje ona na wysokim poziomie i z czasem wraca na poprzedni poziom. Oczywiście wymaga to cierpliwości, to nie giełda, żeby zarobić prawdziwe pieniądze trzeba poczekać, ale poziom bezpieczeństwa jest znacznie wyższy. O ile nie dojdzie do apokalipsy i nie załamie się gospodarka światowa, a nawet jeśli tak się stanie, metale szlachetne nadal będą obecne w naszym życiu i z powodzeniem mogą zastąpić każdą walutę. Także podsumowując, kiedy hordy zombie będą przemierzać ten świat, a dolary, euro czy funty, staną się tyle warte co papier toaletowy, srebro, złoto i platyna mogą Ci uratować skórę – w ostateczności można nimi kogoś zdzielić.