Filatelistyka – czy ta inwestycja się opłaca?

Filatelistyka to hobby uchodzące za mało ciekawe i zupełnie niemodne zajęcie. Jednak okazuje się, że na zbieraniu znaczków i innych artykułów pocztowych może być opłacalne. Najdroższy znaczek w historii kosztował… 2,3 mln. USD. W jaki sposób inwestować w znaczki?

Filatelistyka – co to jest? Jak zostać filatelistą?

Filatelistyką nazywa się hobby polegające na kolekcjonowaniu artykułów pocztowych i zgłębianiu wiedzy o nich. To jednocześnie ważny ruch kulturalny i społeczny. Filateliści nie tylko zbierają różne artykuły pocztowe, ale też poznają ich historię. Prawdziwy pasjonat wie dokładnie, skąd pochodzi dany znaczek, jakie miał znaczenie, kogo bądź co upamiętania. Z tego powodu z filatelistyką są związane duże walory poznawcze i wychowawcze.

Zainteresowania filatelistów wzbudzają:

  • znaczki pocztowe,
  • datowniki okolicznościowe,
  • całostki pocztowe,
  • koperty.

Filatelistą nazywamy osobę, która gromadzi swoje zbiory, starannie przechowuje znaczki i poszukuje kolejnych eksponatów. Aby rozpocząć przygodę z filatelistyką, powinniśmy najpierw stworzyć plan. Podobnie jak w przypadku kolekcjonowania monet, filateliści mogą np. wybrać okres historyczny, z którego chcą zbierać znaczki bądź tylko jeden motyw. Stworzenie takiego planu wymaga szerokiej wiedzy filatelistycznej, dlatego aby zostać zbieraczem znaczków warto zacząć od odpowiedniej edukacji.

Jednym z pomysłów na zbiory może zostać kolekcja stempli z różnych ciekawych miejscowości. Możemy również zbierać znaczki z jednym wybranym kasownikiem. Ciekawe i bardzo drogie są kasowniki z miejscowościami, w których urzędy pocztowe funkcjonowały krótko, np. urzędy pocztowe na ziemiach wschodnich w latach 1919-1920.

Gdzie wycenić znaczki pocztowe? Sklepy filatelistyczne

Dostałeś w spadku po dziadku kilka klaserów ze znaczkami i zastanawiasz się, ile możesz na tym zarobić? Wycenę znaczka możesz mniej więcej oszacować na podstawie aktualnego katalogu Fischera. Na cenę danego znaczków ma wpływ:

  • data wydania,
  • obszar świata z którego pochodzi,
  • stan zachowania,
  • liczba wyprodukowanych znaczków – im mniej tym droższy,
  • rodzaj kolekcji.

Pamiętajmy też, że katalog wycenia znaczki z dobrze czytelnym i widocznym kasownikiem. Musi być widoczna nazwa miejscowości i data wysłania. Najdroższe znaczki to te, które posiadają wadę drukarską. Dlaczego? Ponieważ o wartości wszystkich przedmiotów kolekcjonerskich decyduje ich unikatowość. Z tego powodu w drukarniach celowo drukuje się kilka odwróconych sztuk, aby potem wypuścić je w obieg.

Znaczek traci na wartości, jeśli jest w jakikolwiek sposób uszkodzony. Kupujący zwracają uwagę m.in. na to, czy znaczki posiadają podlepkę. Taką podlepkę można spotkać na znaczkach pochodzących z lat pięćdziesiątych, ponieważ wtedy wklejano je do kart. Dopiero później powstały klasery, które pozwoliły na trzymanie znaczków w stanie nieuszkodzonym.

Kiedy inwestowanie w znaczki filatelistyczne się opłaca?

Filatelistyka może się opłacać. Unikalne egzemplarze znaczków pocztowych przybierają niejednokrotnie zawrotne kwoty. Do najdroższych znaczków na świecie należy m.in. Odwrócona Jenny – amerykański znaczek z 1918 roku, który przedstawia samolot Curtiss JN-4. Obecnie na świecie istnieje tylko 100 takich znaczków, dlatego jeden jest wart 997 tys. USD. Natomiast najdroższy znaczek na świecie w 1993 roku został sprzedany za 2,3 mln USD. To The Three-Skilling Yellow. Jako jedyny został wydrukowany w kolorze żółtym (pozostałe wersje były niebiesko-zielone).

Rozpoczęcie przygody z filatelistyką jest jednak bardziej ryzykowna od inwestowania w metale szlachetne bądź diamenty. Wymaga znacznie więcej umiejętności, ponieważ trzeba potrafić rozpoznać walory wartościowe. Okres inwestycji również jest dość długi – trwa min. od 5 do 10 lat. W związku z tym najlepsze okazje potrafią wychwycić jedynie prawdziwi pasjonaci. Zaletą jest możliwość początkowego inwestowania małych kwot. Jeśli chcemy zarobić na już darowanych znaczkach najlepiej będzie przejść się do sklepu filatelistycznego lub skontaktować się ze znawcą. Niektórzy ze specjalistów wyceniają inne kolekcje całkiem za darmo – w ramach rozrywki.

Jeśli chcemy zacząć interesować się filatelistyką, wystarczy nie wyrzucać kopert. Zdarza się, że jakaś seria znaczków znika szybko z obiegu ze względu na błąd drukarski. Jeśli chcemy zachować wartość danego znaczka, powinniśmy trzymać go w specjalnych warunkach. Najlepsze do tego celu będą klasery dobrej jakości. Takie znaczki mogą być dotykane tylko w sporadycznych sytuacjach i przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi.