Inwestowanie w metale szlachetne, złoto, srebro i co więcej?

W niepewnych czasach najbezpieczniejszą lokatą kapitału jest inwestowanie w metale szlachetne. Zasoby tych surowców są ograniczone, dlatego ich wartość nie maleje. Jak inwestować w metale szlachetne? Które metale można kupić w postaci monety? Wreszcie – które monety cieszą się największym zaufaniem na rynku? Zapraszamy do artykułu!

Rodzaje metali szlachetnych – w jakie metale można inwestować?

Budowanie majątku to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale też inwestowanie i lokowanie zaoszczędzonych pieniędzy w bezpieczny sposób. Jednym z takich sposobów jest inwestowanie w metale szlachetne. Jest to najbardziej uniwersalny depozyt – odporny na wahania rynku finansowego. W kryzysowych sytuacjach wzrasta na wartości.

Do metali szlachetnych można zaliczyć:

 • złoto,
 • srebro,
 • pallad,
 • platyna ,
 • ruten,
 • rod,
 • osm,
 • iryd.

Najbardziej znane metale – złoto, srebro i platyna to od zawsze najbardziej popularna lokata kapitału. Nic dziwnego – te metale obarczone są niewielkim ryzykiem. Szerokie wykorzystanie w gospodarce światowej sprawia, że ciągle jest na nie popyt.

Przede wszystkim metali szlachetnych nie kupuje się po to, aby za chwilę je sprzedać. Złoto lub srebro stają się częścią majątku – w taki sam sposób jak mieszkanie, kawałek ziemi czy antyki. Nie sprzedaje się go chyba że zachodzi szczególna potrzeba, np. pieniądze są potrzebne do założenia firmy jako wkład własny do pożyczki.

Inwestycje w metale szlachetne – jak inwestować w złoto?

Przy wyborze dilera należy kierować się jego wiarygodnością. Najlepiej jest wybierać oferty dużych i poważnych sprzedawców, którzy posiadają ugruntowaną opinię na rynku. W Polsce złoto można zakupić np. w Narodowym Banku Polskim. Jeśli konsument dopiero zaczyna budować swój majątek, dobrze jest inwestować w monety bulionowe. Najpopularniejsze złote monety to:

 • Orzeł Bielik – moneta polska,
 • Krugerrand – moneta południowoafrykańska,
 • Złoty Orzeł – moneta amerykańska,
 • Liść Klonowy – moneta kanadyjska,
 • Kangur – moneta australijska,
 • Filharmonik – moneta austriacka,
 • Suweren – moneta brytyjska.

Złoto można kupić osobiście ale większość dilerów prowadzi sprzedaż również przez internet – złoto dostarczone jest też przez kuriera. Odradza się zakupy odroczonym terminem dostawy. Osoby, którym zależy na anonimowości, powinny kupować złote monety osobiście, za gotówkę. Warto pamiętać, że obecnie taka transakcja nie może przekroczyć 15 tys zł.

Specjaliści twierdzą, że bardziej opłacalne jest inwestowanie w monety bulionowe, bo te trudniej jest podrobić. Sztabkę złota o wartości ponad 150 tys zł będzie też trudniej sprzedać, niż kilka złotych monet. Złoto w sztabkach przechowują zazwyczaj narodowe banki i banki centralne jako depozyt skarbu państwa.

Czy warto inwestować w srebro?

Inwestowanie w srebro także jest bezpiecznym sposobem na lokatę kapitału. Srebro jest znacznie tańsze niż złoto, sztabka srebra o wadze 1 kg kosztuje około 2,5 tys zł. To sprawia, że znacznie łatwiej będzie je sprzedać. Z drugiej strony – cena srebra ulega znacznie większym wahaniom niż koszt złota. Najbardziej znane srebrne monety bulionowe to:

 • Chińska Panda,
 • Koobaburra (moneta australijska),
 • Amerykański Orzeł,
 • Wiedeńscy Filharmonicy,
 • Kanadyjski Liść Klonowy.

Jeszcze przed kupnem monet – złotych, srebrnych czy platynowych warto zastanowić się nad ich wyborem. Jaką część portfela ma stanowić złoto, a jaką srebro? Dobrze też pomyśleć o przeznaczeniu tych monet. Warto unikać błędów przy inwestowaniu w metale szlachetne, a zwłaszcza kierowania się emocjami.

Na takie inwestycje nie można wydawać pieniędzy, na stratę których nie może sobie pozwolić inwestor. Małe kwoty lepiej inwestować na lokacie oszczędnościowej, a o kupnie złota pomyśleć nieco później.

W jakie inne metale szlachetne warto inwestować? Platyna i pallad

Oprócz monet złotych i srebrnych istnieją także monety przetapiane z platyny i palladu. Mniej znany pallad jest niedoceniany – trochę niesłusznie, bo może okazać się droższy od platyny. Wynika to z rzadkości jego występowania. Obecnie analitycy spodziewają się wzrostu ceny ze względu na spadek zapasów palladu.

Dużo popularniejsza platyna, srebrzystobiały metal szlachetny, od wielu lat stanowi jedną z najlepszych inwestycji. Występuje pięciokrotnie rzadziej niż złoto. Za 100 gramów platyny obecnie płaci się około 14 tys zł! Taka cena związana jest z dużym kosztem wydobycia platyny, a także z rzadkością jej występowania.

Pierwszą monetą bulionową wybitą z platyny była Noble. Została stworzona na wyspie Man (autonomiczna wyspa należąca do Wielkiej Brytanii). Do innych monet z platyny zalicza się:

 • Kanadyjski Liść Klonowy – występuje jako moneta złota, jednak została wybita i w wersji platynowej. Produkowana była w latach 1988 i 1989, a w 2009 ponownie wybito platynowy Kanadyjski Liść Klonowy w wersji jednouncjowej,
 • Wielka i Mała Niedźwiedzica – kanadyjskie monety platynowe
 • Platynowy Orzeł Amerykański,
 • Platynowa Koala – australijska moneta.

Inne mniej znane metale w które warto zainwestować to ind i ren. Ind to metal wykorzystywany przy produkcji płaskich ekranów LCD. Ren natomiast wykorzystuje się w produkcji samolotów odrzutowych.

Metale szlachetne – jak je bezpiecznie przechowywać?

Gdzie przechowywać metale szlachetne takie jak złoto, srebro czy platyna? Przede wszystkim metale szlachetne powinny być dobrze ukryte. Podstawową kwestią przy kupowaniu metali szlachetnych jest dyskrecja. Nikt nie chce być okradziony ze swojego majątku. Najlepszym sposobem na chronienie siebie, jest nie chwalenie się posiadanym złotem lub srebrem.

Skrytki do przechowywania złota oferują zarówno dealerzy kruszców jak i banki. Mimo że banki mają prawdopodobnie lepsze zabezpieczenia dla przechowywanego złota, to jednak skrytki u dealerów i producentów będą tańsze – standardowo opłata wynosi od około 400 zł za rok. Dodatkowo – trzymanie majątku poza bankiem może być priorytetem wielu osób.

Jeśli opłata roczna za skrytkę do przechowywania kruszcu jest jednak opłacalna dla klienta, rozwiązaniem może być przechowywanie swojego złota w domu. Warto zainwestować w dobry sejf. Mimo że generuje on spory wydatek, to jednak trzymanie złota w sejfie jest znacznie bezpieczniejsze. Złoto przechowywane w domu warto także ubezpieczyć na wypadek kradzieży.