Inwestycje w diamenty. Bezpieczna lokata kapitału

Największy na świecie diament w 1907 roku został ofiarowany królowi Edwardowi VII z okazji jego 66 urodzin. Cullinan, znany też pod nazwą Wielka Gwiazda Afryki został wysłany do Londynu zwykłą przesyłką pocztową! Podzielono go na mniejsze części, a największy z kamieni zdobi berło królewskie Wielkiej Brytanii. Jego wartość przez ostatnich sto lat wzrosła aż 20 krotnie. Dlaczego diamenty są tak cenne? Czy warto w nie inwestować?

Inwestycja w diamenty. Ile kosztuje 1 karat diamentu?

Diamenty to obecnie jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych form inwestowania kapitału. Piękny wygląd i niezwykła trwałość diamentu powodują, że jest to jeden z najbardziej pożądanych kruszców na świecie. To też najpopularniejszy kamień wybierany do pierścionka zaręczynowego lub obrączki ślubnej. Inwestycja w diamenty ma zapewnioną płynność ze względu na ich popularność.

Osoby, które dopiero zaczynają inwestować w diamenty powinni pamiętać, że tu nie ma promocji. Należy wystrzegać się wszelkich “okazji”. Czasem lepiej skorzystać z usług specjalisty. Cena 1 karata najczystszego diamentu w Mennicy Skarbowej to blisko 35 tys zł. Jednak diamenty są różne i może się okazać, że 1 karat diamentu jest wart mniej niż 10 tys zł.

Początkującym inwestorom może być ciężko bez wsparcia doświadczonej osoby. Nawet średnio zaawansowani inwestorzy nie będą w stanie ocenić czy kupiony diament jest lepszej czy gorszej jakości. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że drobni inwestorzy najczęściej nie mają dostępu do najczystszych diamentów. Wynika to z faktu, że na aukcje najlepszych kamieni można wejść tylko z zaproszeniem.

Cena diamentów – od czego zależy

Droższą postacią diamentu jest brylant. Jest to oszlifowany diament. Najcenniejszy jest brylant o białej barwie. Oceniany jest na podstawie zasady 4C. Opiera się ona na badaniu czterech elementów:

  • masa (carat) – wielkość brylantu ma duże znaczenie. Nie zmienia się ona liniowo,
  • czystość (clarity) – idealnie czyste diamenty są prawdziwą rzadkością. W związku z tym im czystszy jest brylant, tym wyższa jest jego wartość. Czystość oznaczona jest skrótami, np. FL (flawless) – oznacza diament bezwzględnie czysty,
  • barwy (colour) – kolory brylantów są oznaczone literami alfabetu od D do Z. Najcenniejsze są te bezbarwne, możliwie najczystsze. Z to oznaczenie diamentu żółtego,
  • szlif (cut) – to szlif nadaje diamentowi cechy brylantu. Surowe diamenty nie są tak błyszczące. Słowo brylant odnosi się natomiast do rodzaju szlifu, który jest okrągły Inne popularne szlifu to princess, emerald, oval czy marquise. Przy ocenie wykończenia brylantu przyjmuje się oceny od 1 do 5, przy czym 1 to szlif doskonały natomiast 5 – słaby.

Certyfikat jest symbolicznie nazwanym piątym C. Określa metrykę diamentu – jego jakość. Najstarszym i jednocześnie najlepszym laboratorium badającym jakość diamentów jest Gemological Institute of America. Zostało ono założone w 1931 roku przez Beatrice i Roberta M. Shipley’a. Amerykańska instytucja nie jest powiązana z żadną giełdą ani firmą wydobywającą diamenty. Certyfikaty pochodzące z laboratorium GIA zawierają wiele szczegółowych informacji dotyczących zakupionego diamentu.

Jaka jest wartość diamentów można przeczytać w “Raport Diamond”. Jest to system tabelaryczny, który określa cenę dla diamentów o różnych właściwościach. Wycena kamieni odnawiana jest tutaj co miesiąc. “Raport Diamond” przez niektórych nazywana jest Biblią dla ludzi inwestujących w diamenty.

Jak powstają diamenty? Proces trwa miliony lat!

Co to są diamenty? To kamienie szlachetne występujące w przyrodzie. Diament jest najtwardszą substancją na świecie. Odmiana węgla, która został sprasowana dzięki wysokiemu ciśnieniu panującemu głęboko wewnątrz Ziemi. Cechą charakterystyczną diamentu jest matowa powierzchnia o średnim połysku. Proces formowania się tego minerału trwa miliony lat. Aby uzyskać diament, należy go wydobyć.

W największych skupiskach, diamenty występują w takich miejscach, jak:

  • Afryka Środkowa,
  • Rosja,
  • Australia,
  • Kanada.

Najbardziej znane złoża diamentów prawdopodobnie zostaną wyczerpane do 2020 roku. Jednak nie powinno się o nim myśleć, jako aktywie, który ma w szybkim czasie przynieść duży zysk. Diament przechowuje wartość, więc lokata kapitału zapewnia bezpieczeństwo finansowe. Jest ono większe niż w przypadku inwestowania w metale szlachetne.