Inwestycje w przedmioty kolekcjonerskie. Jak pomnażać oszczędności?

Ciekawa pasja czy lokata kapitału? A gdyby połączyć te dwie cechy i zabezpieczyć własną starość lub przyszłość dzieci? Inwestowanie pieniędzy w antyki, dzieła sztuki czy przedmioty popkulturowe może być zyskowne. Wysokie stopy zwrotu kuszą, jednak nie jest to dziedzina dla osób niecierpliwych, nastawionych na szybkie zyski.

Przedmioty kolekcjonerskie – czy warto w nie inwestować?

Można usłyszeć opinie, że inwestowanie w przedmioty kolekcjonerskie dotyczy tylko pasjonatów. Nie do końca jest to prawdą, chociaż inwestycje dobrze jest poprzedzić odpowiednią edukacją. Osoba, której brakuje profesjonalnej wiedzy powinna skorzystać z usług firm zajmujących się skupem i sprzedażą cennych przedmiotów. Tutaj dodatkowym kosztem będzie prowizja za usługę. Jako formę inwestycji traktuje się m.in:

 • dzieła sztuki,
 • zabytkowe samochody,
 • przedmioty związane z popkulturą,
 • znaczki pocztowe,
 • antyki,
 • antyczną biżuterię.

Na cenę przedmiotu inwestycyjnego wpływa m.in. jakość wykonania i przechowania – najlepszą cenę osiągną obiekty zachowane w idealnym stanie. Duże znaczenie ma rzadkość występowania. Unikatowe przedmioty są warte więcej z każdym kolejnym rokiem. Lokowanie kapitału wymaga też strategii dostosowanej do warunków życia inwestora.

Okres inwestycji wynosi przynajmniej 5 lat. Stopy zwrotu w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich zależą od rodzaju kolekcji. Można zyskać od 10 proc. w przypadku znaczków do 200 proc. za inwestycję w dzieła sztuki. Sprzedaż większości tego typu rzeczy odbywa się w domach aukcyjnych i w galeriach sztuki. Niezorientowanym w danej tematyce osobom nie poleca się kupowania przedmiotów kolekcjonerskich z niepewnego źródła jak jarmarki czy aukcje internetowe.

Inwestowanie w dzieła sztuki – od czego zacząć?

Dzieła sztuki stanowią jeden z najlepszych sposobów na ochronę kapitału. Zarówno prace malarskie jak i rzeźby nie ulegają wahaniom giełdowym, opierają się też inflacji. W czasie kryzysów czy konfliktów zbrojnych nie tracą na wartości. Do uzyskania zadowalających stóp zwrotu należy przeczekać od 5 do 10 lat, chociaż istnieje możliwość wzrostu wartości nawet w ciągu jednego roku.

29 listopada 2018 roku doszło do sprzedaży obrazu “M39” z 1969 roku za 4 mln 720 tys zł. Obraz ten ustanowił nowy rekord na Polskim rynku. Kilka dni wcześniej – 19 listopada, w Nowym Jorku sprzedano obraz “Portret artysty (Basen z dwiema postaciami)” Davida Hockneya za rekordową sumę 90,3 mln. dolarów. W Polsce rynek dzieł sztuki jest znacznie młodszy i słabiej rozwinięty w stosunku do państw zachodnich. Zyskuje jednak coraz więcej zwolenników i daje ciekawą perspektywę na przyszłość.

Dzieł sztuki nie powinno się kupować z niepewnego źródła. Kupno obrazu w domu aukcyjnym czy w galerii sztuki pozwala zmniejszyć ryzyko straty. Bardziej pewne są dzieła znanych i popularnych artystów. Kupienie tańszego dzieła autorstwa młodego artysty jest przyrównywane do gry w ruletkę.

Antyki czy samochody zabytkowe?

Inwestowanie w antyki (czyli w stare przedmioty użytkowe o artystycznym lub unikalnym wykonaniu) jest bardzo zbliżone do inwestycji w malarstwo czy rzeźbę. Inwestor powinien orientować się w mechanizmie działania takiego rynku. Osoba o dużej wiedzy będzie potrafiła wyłowić okazję, kupić coś za kilkaset złotych i sprzedać nawet za kilka tysięcy. Niestety – taką wiedzę można uzyskać jedynie w praktyce, ucząc się również na błędach.

Aby zacząć inwestować w antyki należy:

 • wybrać zakres inwestycji – określić, co chce się zbierać, meble, broń czy biżuterię,
 • inwestować w rzadkie i oryginalne przedmioty – im mniej jest takich przedmiotów, tym bardziej ich cena wzrośnie w przyszłości,
 • zwracać uwagę na ukryte koszty – niektóre antyki podlegają opodatkowaniu, w domach aukcyjnych należy zapłacić za pośrednictwo w sprzedaży i kupnie czy chociażby transport,
 • zwrócić uwagę na ryzyko inwestycyjne – nie wszystkie zakupy będą udane. Antyki mogą nagle zyskać na wartości, ale i stracić. Wiele zależy od mód. W najgorszym przypadku może okazać się, że przedmiot nie jest unikatowy,
 • prosić o pomoc znawców – nie warto ryzykować kupując skradziony bądź fałszywy przedmiot. Ocena eksperta lub wsparcie innego kolekcjonera uznawane jest za koszt związany z inwestycją.

Podobnie ugruntowaną pozycję ma inwestowanie w zabytkowe samochody. Klasyczne auta to te wyprodukowane do roku 1990. Według niemieckich analityków zakup popularnego samochodu może być bardziej opłacalny niż kupno akcji na giełdzie. W 2018 roku Porsche 911 zwiększyły swoją wartość o 683 proc w przeciągu 13 lat. Nawet Maluch może okazać się świetną lokatą kapitału.

Popkulturowe przedmioty kolekcjonerskie. Czy warto w nie inwestować?

Kolekcjonerzy inwestują często w bardzo nietypowe przedmioty. Przykładem mogą być autografy piłkarzy zbierane przez Mateusza Zgorzyka z Sieradza. Ciekawym pomysłem jest zbieranie eksponatów i gadżetów związanych z ulubionym filmem (najlepiej jeśli to klasyka kina) – np. srebrne monety z motywem “Star Wars”.

Ważnym elementem jest monitorowanie rynku kolekcjonerskiego. Aby kolekcja przedmiotów mogła stać się lokatą kapitału, należy wybierać:

 • przedmioty limitowane,
 • produkty poszukiwane przez kolekcjonerów,
 • przedmioty w idealnym stanie.

Kolekcjonowanie tego typu przedmiotów powinno być jednak przemyślane. W przedmioty kolekcjonerskie można inwestować początkowo małe kwoty. Nie powinno się jednak opierać tylko na aktualnej modzie. Przedmioty należy przechowywać w optymalnych warunkach. Zniszczenie figurki czy nawet opakowania często powoduje spadek wartości danej rzeczy.

Inwestowanie oszczędności – o czym warto pamiętać?

Inwestowanie oszczędności w celu pomnożenia kapitału nie jest łatwe. Każda inwestycja, która niesie perspektywę zwrotu znacznie większego niż zysk z lokaty bankowej, wiąże się z takim samym ryzykiem straty. Dlatego inwestor nie powinien przeznaczać na to kapitału, którego utrata mogłaby spowodować kłopoty finansowe. Specjaliści zazwyczaj doradzają oddzielenie kwoty przeznaczone na oszczędności inwestycje.

Przedmioty kolekcjonerskie pozwalają na bezpieczną lokatę i – w niektórych przypadkach – wysoki zwrot. Inwestor powinien jednak dogłębnie zastanowić się nad tym, gdzie chce zainwestować pieniądze. Poszerzanie własnej wiedzy i aktywne uczestniczenie w inwestycji jest sposobem na ochronę oszczędności m.in. przed wyłudzeniem.

Inwestując pieniądze w przedmioty kolekcjonerskie zbierane w celu pomnażania majątku, nie warto kierować się też emocjami. Chęć wygranej nigdy nie powinna przeważyć nad rozsądkiem. Im drożej zakupiony zostanie przedmiot, tym dłuższy będzie okres inwestycji pozwalający na zadowalający zwrot.