10 11

Inwestycje w wino to tematyka bardzo rozległa, cechuje ją wiele ciekawych, aczkolwiek zagmatwanych dla początkującego inwestora niuansów, dlatego ten artykuł jest jedynie wstępem i opisuje bardzo ogólne zasady inwestowania w wino.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na temat inwestowania w wino zapisz się do newslettera widocznego po prawej stronie lub dopisz się do subskrypcji kanału RSS serwisu inwestycje alternatywne.

Inwestycja w wino polega przeważnie na fizycznym nabywaniu beczek i skrzynek wina, czasem butelek.

W początkowej fazie inwestycji, możesz dokonać zakupu wina za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm (działających także na rynku polskim). Dokonując takiej transakcji powierzasz im przeważnie przechowywanie – nie jest to usługa darmowa.

Warunki w jakich przechowywane jest wino mają istotny wpływ na wartość Twojej inwestycji.

Wino po wyprodukowaniu musi leżakować w beczkach dębowych, drewno wywiera korzystny wpływ na wino. W zależności od stanu i nowości beczek, dębina oddaje winu swój smak, kolor i taniny. Ma także właściwości fizyczne, dzięki którym umożliwia winu kontakt z powietrzem. Po okresie dojrzewania następuje określenie wartości Twojej inwestycji – ocena jakości wina – wtedy też następuje rozlanie do butelek. Wino w beczkach jest tańsze od butelkowego o 30% – 50%.

Magazynowanie wina

Jeśli potrafisz zapewnić odpowiednią jakość magazynowania, możesz pokusić się o sprowadzenie wina do Polski. Wiąże się to z kosztami transportu i opłaceniem cła. Decydując się na samodzielne przechowywanie skrzynek rozlanego do butelek wina, musisz liczyć się z dodatkowym ryzykiem.

Twoja inwestycja może stać się nieopłacalna ze względu niską ocenę wiarygodności co do sposobu przechowywania. Jest to opcja przeznaczona dla wytrawnych inwestorów-kolekcjonerów, którzy inwestowaniem w wino zajmują się wręcz zawodowo.

Prywatnym inwestorom radziłbym raczej skorzystać z usług firm magazynujących wino. Jeśli interesuje cię temat przechowywania wina to zapraszam do lektury: Przechowywanie wina.

Degustacja wina

Na ocenę wartości wina wpływa nie tylko sposób przechowywania, nie bez znaczenia są czynniki pogodowe – największą korzyść odniesiesz, jeśli przez cały okres dojrzewania winorośli nie ma ani jednego dnia z opadami deszczu. Wino oceniane jest także na podstawie dwóch cech: pochodzenia winnicy i szczepu z którego powstało. Najpopularniejszym winnicom zostanie poświęcony oddzielny artykuł, tymczasem zapraszam do zapoznania z artykułem poświęconym szczapom win: Szczepy win mają wpływ na wartość inwestycji.

Początkujący inwestorzy wiedzą że wiek, smak i aromat wina nie są bez znaczenia przy ocenie wartości. Jakość wina oceniają krytycy, jednym z nich jest opisany tutaj: Robert Parker.

Początkujący inwestorzy nie zdają sobie jednak sprawy że kolejnym istotnym czynnikiem wpływającymi na wycenę jest wielkość produkcji w danym roku. To samo zjawisko dotyczy inwestowania w przedmioty kolekcjonerskie, im czegoś jest mniej tym wyższą cenę osiąga.

Inwestowanie w wino to nie tylko forma fizycznej lokaty kapitału. Liv-ex to londyńska, międzynarodowa giełda wina, gdzie możemy dokonywać spekulacyjnych transakcji.