17 03

Inwestowanie w numizmatykę cieszy się niemałą popularnością, ale tak, jak każdy inny zabieg finansowy, wymaga przygotowania, odpowiednich umiejętności, a przy tym chęci o tych samych rozmiarach.

Inwestowanie w numizmatykę rozpoczyna się zawsze tak samo – od zadania sobie podstawowego pytania czy moneta, którą mamy przed nosem jest monetą kolekcjonerską czy tak zwaną bulionową. Ta druga służy przede wszystkim do lokacji środków pieniężnych i nie ma żadnej wartości zbierackiej, a od pierwszej zależy jakość naszej inwestycji i jej efekt w postaci opłacalności. Opłacalność natomiast nie istnieje bez zdobycia podstawowej wiedzy, ale i na to przyjdzie pora [1]. Na początek kilka innych zagadnień.

Jak rozpoznać bulion od monety kolekcjonerskiej?

Wybity nominał

Moneta, która rzeczywiście zalicza się do miana kolekcjonerskiej jest jednocześnie środkiem płatniczym w danym kraju. W przypadku Narodowego Banku monety takie dzieli się na te złote, 100 i 200-złotowe oraz srebrne, których wartość osiąga 10 lub 20 zł.

W tym aspekcie trzeba być bardzo ostrożnym, nie zapominając, że kraje egzotyczne również mają swoje monety, które ze względu na swój egzotyczny wzór mogą okazać się bardzo kuszące. Brak możliwości ich bezpośredniego zobaczenia i dotknięcia jest jednak niemałym zagrożeniem, którego rozwiązaniem może być wyłącznie dokładne zapoznanie się z produktem, który chce się zakupić.

Cena monety kolekcjonerskiej – od czego zależy?

Stop, próba i nakład

Surowiec, z jakiego wykonana jest moneta, jego rzeczywista zawartość w monecie i ilość monet wypuszczonych do ogólnego obiegu – to trzy z pierwszych czynników decydujących o wartości monety kolekcjonerskiej. Oczywiście, im lepszy materiał i im rzadziej spotykana moneta, tym jej ogólna wartość jest wyższa.

Wiek monety

Zasada mówiąca o tym, że im starsza moneta, tym więcej warta znana jest każdemu. W niektórych przypadkach jednak mija się to z prawdą, bo przedmiot powstały przed kilkoma latami może zyskać wartość większą niż 30-letnia moneta. W takiej sytuacji najbardziej kluczowa okazuje się próba stopu.

Czy tylko monety kolekcjonerskie są opłacalne?

Wartość monet bulionowych w niektórych sytuacjach mierzy się odwrotnie do monet kolekcjonerskich. Rzadkość? Im bulion rzadziej spotykany, tym trudniej go sprzedać, a więc traci on swój pierwotny sens, który przecież na sprzedaży się opiera.

Moneta o dużej rozpoznawalności to gwarancja dobrych zysków, ale również… kolekcjonerskich smaczków, których sztabkowa inwestycja totalnie pozbawia. Lokowanie środków w monetach okazuje się więc idealnym połączeniem – opłacalności i kolekcjonerstwa.

[1] To i jeszcze więcej znajdziesz w artykule „Planujesz założenie firmy? Bez znajomości 3 rodzajów faktur się nie obejdzie