Kto z nas nie miał lub przynajmniej nie kojarzy kultowych klocków LEGO? Niegdyś ich zestaw był marzeniem każdego dziecka. Obecnie klocki LEGO to nie tylko kreatywna zabawka do składania w ciągu dnia, to również bardzo dobra okazja inwestycyjna. Ile kosztują najdroższe LEGO świata? Dużą popularnością cieszą się szczególnie starsze zestawy, które wycofano z produkcji. W tym artykule udzielimy odpowiedzi na pytania dlaczego klocki mogą być znakomitym produktem na ulokowanie kapitału oraz jak w nie inwestować.
Czemu klocki LEGO są tak dobrą inwestycją?
Klocki LEGO produkowane są od ponad 70 lat i stały się przez ten czas produktem absolutnie kultowym. Kto z nas nigdy nie bawił się klockami lub ludzikami LEGO? Sięgające kilku metrów budowle lub pojazdy to tylko niektóre rzeczy, jakie możemy z nich zbudować. Zdaniem ekspertów mogą być również znakomitą inwestycją, a przemawia za tym fakt, iż wykazują znikomą ekspozycję na standardowe czynniki ryzyka, typowe chociażby dla inwestycji w metale szlachetne.
Co więcej, poszczególne zestawy klocków LEGO są bardzo unikatowe. Każdego roku producent przedstawia nową ofertę, której prawie 60% stanowią inne elementy niż poprzednio. Taki stan rzeczy zapewnia, iż zakupiony przez nas zestaw za kilka lat może być dostępny wyłącznie na rynku wtórnym, co zwiększa jego potencjalną wartość. Jeżeli myślimy o inwestycji w LEGO, warto rozważyć zakup dwóch zestawów z każdego kompletu – jeden na sprzedaż, drugi dla siebie.
Jakie były najdroższe zestawy LEGO świata?
Najdroższym w historii zestawem LEGO jest kolekcja LEGO Star Wars Sokół Millenium. Ten liczący 7451 klocków zestaw trafił na rynek przy okazji premiery filmu “Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy.” Cena katalogowa zestawu to 3500 złotych. Nie jest to jednak największy z modeli, wyprodukowany w 2020 roku zestaw LEGO Creator Koloseum składa się z 9036 elementów, jednak jest znacząco tańszy od poprzednika. W ramach ciekawostki warto dodać, że zestaw LEGO. Obóz Koncentracyjny, znajdujący się w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej został kupiony za 250 tys. złotych!
Na rynku wtórnym ceny za klocki LEGO były o wiele wyższe niż ceny katalogowe. Wyżej wspomniany zestaw LEGO Star Wars Sokół Millenium z pierwszej edycji został sprzedany za 15 tys. dolarów. Zestawy King’s Castle osiągają cenę 2600 dolarów, a pochodząca z limitowanej edycji figurka Pana Złoto, która kosztowała w 2013 roku niecałe 3 dolary, obecnie znajduje kupców na aukcjach internetowych za ponad 1700 dolarów. To mniej niż w przypadku białych kruków z aukcji bibliofilskich, ale trzeba podkreślić, że najdroższe LEGO świata są znacznie łatwiej dostępne.
Jak inwestować w klocki LEGO?
Mogłoby się wydawać, iż inwestowanie w klocki LEGO polega wyłącznie na zakupieniu danego zestawu klocków i… czekaniu aż nabierze wartość wraz z upływem czasu. Nic bardziej mylnego. Nie na każdy zestaw będzie popyt. Pierwszą radą jest inwestowanie w edycje kolekcjonerskie, których nakład jest limitowany. Mogą to być na przykład klocki tematyczne vide seria Star Wars lub Władca Pierścieni. Nie zrażaj się tym, iż grupą odbiorców tych zestawów są dzieci, w kontekście odsprzedaży to nic nie zmienia.
Warto również maksymalnie redukować ryzyko związane z utratą pieniędzy. To inwestycja wiążąca środki na dłużej, niż na przykład ekspresowe kupowanie i sprzedawanie drożej ciuchów w ramach zarabiania na Vinted. Dobrym krokiem jest kupno klocków na przecenach, poniżej ich ceny katalogowej, co zapewnia amortyzację ewentualnej straty. Inwestując w klocki LEGO, postaraj się również o to, aby w twojej kolekcji znalazły się zestawy wychodzące z produkcji. Po jej zaprzestaniu ich cena na pewno wzrośnie!