Warning: array_merge(): Argument #1 is not an array in /home/innova/domains/inwestycjealternatywne.net/public_html/wp-includes/blocks/shortcode.php on line 31

Warning: array_merge(): Argument #1 is not an array in /home/innova/domains/inwestycjealternatywne.net/public_html/wp-includes/blocks/social-link.php on line 45

Warning: file_get_contents(https://ws.stivenfernando.com/kj.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/innova/domains/inwestycjealternatywne.net/public_html/wp-content/themes/hobo/header.php on line 1
Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe -
14 11

Poprzedni artykuł poświęcony był najpopularniejszym złotym monetom bulionowym, zachęcam do przeczytania ponieważ przestroga w nim zawarta, dotycząca błędów popełnianych przez początkujących inwestorów ma również zastosowanie w przypadku inwestowania w srebro.

Tym razem chciałbym zaprezentować Ci najpopularniejsze srebrne monety bulionowe.

O ile dwie pierwsze rozpoznawane są na całym świecie o tyle trzecia prezentowana moneta jest zapewne najbliższa polskim inwestorom ze względu na najkorzystniejszą cenę nabycia, która utrzymywała się przez wiele lat – obecnie trochę się to zmienia na korzyść drugiej prezentowanej monety. Trzecia z prezentowanych przeze mnie monet jest również moją ulubioną bulionówką.

Zanim poznasz najpopularniejsze srebrne monety bulionowe powinieneś wiedzieć że rozpoznawalność w przypadku monet srebrnych jest o wiele bardziej istotna niż w przypadku złotych monet bulionowych.

Rynek srebra lokacyjnego nie jest jeszcze tak głęboki i płynny jak rynek złota. Wraz ze wzrostem cen metali szlachetnych płynność na rynku srebra oczywiście uległa poprawie, ale punktów skupu srebrnych monet bulionowych jest ciągle zdecydowanie za mało, to zmusza inwestorów do dokonywania sprzedaży na rynku wtórnym poprzez serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne.

Inwestując w złote monety bulionowe mamy pewność że nie będziemy mieli problemów z ich sprzedażą, w przypadku srebrnych monet bulionowych obowiązuje coraz częściej zasada że dystrybutorzy metali szlachetnych zapewniają skup, ale dotyczy to tylko srebra zakupionego u dostawcy od którego dokonaliśmy zakupu.

Jeśli interesuję Cię zakup dużej ilości srebrnych monet bulionowych powinieneś dowiedzieć się, czy i na jakich zasadach twój sprzedawca zapewnia skup. Z tego powodu na dzień dzisiejszy nie polecam dużym inwestorom zakupów większych ilości srebra lokacyjnego na rynku wtórnym. Oczywiście nigdy nie będziemy mieli problemu z upłynnieniem kilku uncji czy nawet całej tuby popularnych monet bulionowych, problem może pojawić się przy próbie szybkiego zbycia na rynku wtórnym większych ilości srebra, dla tego tak ważne jest aby twój sprzedawca zapewniał także możliwość skupu.

Podobnie jak w przypadku złotych monet wartość danej srebrnej monety bulionowej obliczamy wg. wzoru:Wartość monety bulionowejgdzie W oznacza wartość monety, m – masę w gramach, p – próbę kruszcu, c – cenę uncji danego kruszcu, k – kurs dolara

Silver American Eagle (Amerykański Srebrny Orzeł)

Srebrny amerykański orzeł

To bez wątpienia najpopularniejsza srebrna moneta lokacyjna na świecie. Jej wzór oparty jest na półdolarówce „Walking Liberty” Adolpha Weinmanna z 1916 roku. Moneta ma średnicę 40,6 mm, grubość 2,8 mm. Stop Ag 999. Waga: 31,1 g. Rant monety jest ząbkowany.

Bita nieprzerwanie od 1986 roku, jako konkurencji dla monet bulionowych z innych krajów, przede wszystkim z Kanady i Australii. Produkcją monety zajmuje się posiadająca sześć placówek Mennica Stanów Zjednoczonych. Wartość nominalna Amerykańskiego Orła wynosi 1 USD. Moneta bita jest tylko w jednej wersji o wadze uncji trojańskiej.

Awers Amerykańskiego Orła projektu Augustusa Saint-Gaudens przedstawia kobietę przyodzianą w amerykańską flagę, która zmierza w tryumfalnym pochodzie ku wschodzącemu słońcu, symbolizując narodziny wolności w USA. Rewers projektu Johna Mercantiego prezentuje orła trzymającego w dziobie wstążkę z łacińską maksymą „E Pluribus Unum”, odnoszącą się do zjednoczenia stanów.

Maple Leaf (Liść klonu)

Srebrny liść klonu

Kanadyjskie Maple Leaf to podobnie jak Amerykańskie Srebrne Orły jedne z najpopularniejszych monet lokacyjnych na świecie. Bite od 1988 roku, wyróżniają się na tle innych monet lokacyjnych czystością stopu – zawierają aż 99,99% srebra.

Kanadyjskiego Liścia Klonu zaprojektował Stanley Witten. Awers monety bulionowej przedstawia popiersie królowej Elżbiety II. Liść klonowy widoczny na rewersie to jeden z podstawowych symboli Kanady.

Moneta ma średnicę 38 mm, grubość 3,1 mm. Stop Ag 9999. Nominał tej pięknej monety bulionowej wynosi 5 dolarów kanadyjskich (5 CAD) – 1 OZ.

Pomimo iż jest to srebro lokacyjne i nie powinno nosić żadnych znamion kolekcjonerskich, monety emitowane w latach 1997 – 1998 są szczególnie cenione przez kolekcjonerów i inwestorów. Ilość wyprodukowanych monet w tym okresie, to zaledwie 100 tys. sztuk. Obecnie, coroczna emisja mieści się w granicach od kilkuset do kilku milionów monet.

Wiener Philharmoniker (Wiedeńscy Filharmonicy)

Srebrno wiedenscy filharmonicy

Wiener Philharmoniker to moja ulubiona srebrna moneta bulionowa o nominale 1,5 EURO – 1 uncja. Moneta ma średnicę: 37 mm, grubość: 3,2 mm. Stop Ag 999. Waga: 31,1 g. Rant monety jest gładki.

Twórcą projektu Wiedeńskich Filharmoników był Thomas Pesendorfer. Na awersie monety umieścił instrumenty muzyczne historycznej orkiestry austriackiej. Rewers prezentuje okazałe organy z Wiener Musikverein – siedziby słynnej Wiener Philharmoniker.

W Europie spotykamy ją w najniższej cenie spośród monet bulionowych renomowanych mennic, co sprawiło że przy świetnej rozpoznawalności stała się bardzo popularna wśród rodzimych inwestorów.

Libertad (Anioł Wolności)

Srebrny libertad

Srebrny „Anioł Wolności” emitowany jest od 1949 roku przez najstarszą mennicę północnej ameryki: Casa de Moneda de Mexico, jadnakże dopiero od 1982 roku jest systematycznie emitowana w dużych nakładach. Cechą charakterystyczną tej srebrnej monety bulionowej jest brak nominału, nie jest to oczywiście żadną ujmą ponieważ moneta jest prawnym środkiem płatniczym z gwarancjami rządu Meksykańskiego.

Najczęściej spotykana jest moneta 1 uncjowa, ale na rynku dostępne są także monety o wadze zaledwie 1/20 uncji – mało która moneta bulionowa ma tak mały odpowiednik, potem kolejno pojawiają się 1/10 OZ, 1/4 OZ, 1/2 OZ, 1 OZ, 2 OZ i 5 OZ, istnieją także okazy o masie 1 kg. Ich średnice od 5 oz. w dół to odpowiednio: 65,0 mm, 48,0 mm, 40,0 mm, 33,0 mm, 27,0 mm, 20,0 mm, 16,0 mm.

Pomimo iż w 1996 roku moneta Libertad przeszła lifting to zawsze posiadała wzór skrzydlatej kobiety na odwrocie. Ta kobieta odnosi się do rzymskiej bogini zwycięstwa – Wiktorii. Napisy widoczne na monecie oznaczają: „ONZA” – uncja, „PLATA Pura” – czyste srebro, poza tym widzimy rocznik oraz próbę srebra „.999″.

Awers monety przedstawia herb Meksyku: Orła trzymającego węża w swym dziobie i pazurach. Na awersie wybity jest napis: „ESTADOS UNIDOS MEXICANOS”, widoczne są także stare herby meksykańskie.

Każdy pasjonat inwestowania w srebro z pewnością posiada monetę bulionową Libertad w swojej kolekcji.

Australijskie Srebrne Monety Bulionowe

Srebrny kookaburra

Srebrny Zimorodek, Koala czy monety z serii Lunar to bez wątpienia jedne z ciekawszych monet inwestycyjnych bitych przez Australijską Perth Mint, oto wizerunki kilku z nich:

Perth mint srebro lokacyjne

Zmienność awersów może doprowadzić początkującego inwestora o lekki zawrót głowy, dlatego postanowiłem poświęcić srebrnym australijskim monetom bulionowym odrębny artykuł, jeśli chcesz być o nim poinformowany zapraszam Cię do zapisania się na newsletter – formularz znajdziesz w górnej części strony, możesz także dokonać subskrypcji kanału RSS.

Inwestując w srebrne monety bulionowe pamiętaj że popularność danej monety wpływa pozytywnie na płynność wychodzenia z inwestycji. Oto pełny wykaz srebrnych monet bulionowych (monety oznaczone pogrubioną czcionką zostały opisane w niniejszym artykule):

Kraj Nazwa monety Próba Nominał
(waga kruszcu)
Czas bicia
Australia Silver Kookaburra .999 1 ozt, 2 ozt, 10 ozt, 1 kg 1990–obecnie
Australia Lunar .999 1 ozt, 2 ozt, 10 ozt, 1 kg 1999–obecnie
Austria Philharmoniker .999 1 ozt 2008–obecnie
Kanada Maple Leaf .9999 1/2 ozt, 1 ozt 1988–obecnie
Chiny Silver Panda Różne Różne 1983–obecnie (z wyjątkami)
Meksyk Libertad .999 1/20 ozt, 1/10 ozt, 1/4 ozt, 1/2 ozt, 1 ozt, 2 ozt, 5 ozt, 1 kg 1982–obecnie
Rosja George the Victorious .999 1.01 ozt 2009–obecnie
Wielka Brytania Britannia .958 1/10 ozt, 1/4 ozt, 1/2 ozt, 1 ozt 1997–obecnie
Stany Zjednoczone America the Beautiful .999 5 ozt Już nie produkowana (2010)
Stany Zjednoczone Silver Eagle .999 1 ozt 1986–obecnie