Planujesz założenie firmy? Bez znajomości 3 rodzajów faktur się nie obejdzie

Jeśli planujesz założenie własnej firmy, to pewnie wiesz, że znajomość rodzaju faktur lub nawet samego pojęcia jest niezbędna, by cokolwiek na tym polu zdziałać. Nie wiesz? Spokojnie. Dziś przygotowaliśmy fakturową wiedzę w pigułce.

3 rodzaje faktur. Znasz każdą z nich?

Faktura standardowa. Twój biznesowy przyjaciel

Przyjaciel, bo obecny przez cały czas, i to w sposób widoczny. Fakturą podstawową udowadniasz wszystkie akcje sprzedaży. Jej odbiorcą może być zarówno mniejsza i większa firma, jak i podmiot w żaden sposób nie związany z działalnością, a tym bardziej jej nieprowadzący.

To, o czym powinieneś pamiętać przy fakturze podstawowej, i w zasadzie każdej innej, to termin jej wystawienia. W przypadku tego dokumentu masz na to 15 dni od końca miesiąca, w którym zrealizowałeś daną usługę lub sprzedałeś konkretny produkt. Interesuje Cię termin indywidualny? Wiemy, że istnieje i taka opcja, ale o tym w innym artykule.

Co możesz umieścić na fakturze podstawowej?

 • dane odbiorcy i nadawcy,
 • numer,
 • dzień wystawienia dokumentu,
 • dzień dokonania transakcji z odbiorcą,
 • nazwę produktu lub usługi,
 • cenę, stawkę i kwotę

Faktura korygująca. To Twój ratunek

Błędy podobno zdarzają się każdemu, a młodemu przedsiębiorcy zainteresowanemu wszystkim w szczególności. Na takie sytuacje polskie prawo znalazło rozwiązanie, właśnie w postaci faktury korygującej. Uwierz, będziesz korzystał z niej częściej niż przypuszczasz i właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, że dokument ten uratuje Cię również w przypadku, w którym klient zechce zwrócić towar lub gdy Ty zdecydujesz się na udzielenie rabatu.

Uwaga: Do wystawienia faktury korygującej masz prawo Ty. Tylko i wyłącznie.

Uważamy, że już teraz warto wspomnieć jak działać w przypadku pomyłki. Wypełnianie faktury naprawczej to 5 podstawowych kroków, w których powinieneś zawrzeć:

 1. Skorygowaną nazwę firmy,
 2. Numer faktury i datę jej wystawienia,
 3. Dane z pierwszej faktury,
 4. Powód, dla którego dokonujesz zmiany,
 5. Poprawioną treść.

Faktura zaliczkowa. Dodatkowe zabezpieczenie

A co jeśli zdecydujesz się pobrać opłatę jeszcze przed zrealizowaniem świadczonej przez Ciebie usługi lub sprzedaży produktu? Wtedy w grę wchodzi równie przydatna faktura zaliczkowa, która okazuje się występować głównie przez możliwość zabezpieczenia i korygowania poniesionych przez przedsiębiorców kosztów.

Termin jej wystawienia jest podobny do faktury podstawowej i zamyka się w 15 dniach od miesiąca, w którym pojawiła się zaliczka. Nie przemawia do Ciebie podział faktur? W takim razie warto, byś zapoznał się z programami do faktur np. na stronie mega-tech.com.pl.