10 11

Przechowywanie wina to jeden z najważniejszych tematów na drodze początkującego inwestora, należy podchodzić z dużą rozwagą do sposobu przechowywania win zarówno inwestycyjnych jak i kolekcjonerskich. W przypadku win inwestycyjnych złe przechowywanie wina może zrujnować naszą inwestycję – stracimy wiarygodność i nasza inwestycja stanie się niezbywalna. W tym artykule poznasz sprawdzone sposoby i zasady odpowiadające na pytanie: „Jak przechowywać wino?”.

Zanim jednak przejdę do sedna sprawy chciałbym odpowiedzieć czytelnikom na często zadawane pytanie. Pytacie czemu ostatnio opisuję tylko temat wina?

No cóż, w pierwszej kolejności chciałbym przekazać na łamach serwisu inwestycje alternatywne absolutne podstawy związane z inwestowaniem w daną dziedzinę, zachowując przy tym jakaś logiczną ciągłość przedstawiania tych informacji – bez skakania po tematach. Dlatego pojawią się jeszcze 2 lub 3 artykuły na temat wina – to absolutnie podstawowa wiedza, którą każdy początkujący inwestor powinien przyswoić, po zakończeniu cyklu artykułów poświęconych winom będę sukcesywnie rozwijał kolejne działy, na pewno cofnę się na chwilę do metali szlachetnych. Ewentualnie sami możecie do mnie napisać, kontakt znajduje w prawej dolnej części strony pod linkiem „kontakt”, chętnie poznam wasze potrzeby.

Jednocześnie chciałbym przypomnieć że osoby które chcą być na bierząco z nowymi artykułami mogą dokonać subskrypcji kanału RSS lub zapisać się na newsletter.

Zanim dowiesz się gdzie kupić najlepsze wina na świecie powinieneś uzyskać odpowiedź na pytanie: „Jak przechowywać wino?”

Wino możemy przechowywać samodzielnie – w specjalnie przystosowanej do tego celu piwnicy lub szafie, w przypadku zakupu wina typowo w celach inwestycyjnych powinniśmy zlecić przechowywanie firmie która prowadzi działalność magazynową i specjalizuje się w profesjonalnym przechowywaniu wina.

Samodzielne przechowywanie wina

To metoda którą stanowczo odradzam jeśli kupujesz wino tylko w celach inwestycyjnych (na okres od kilku do kilkunastu lat). Osoba która będzie chciała odkupić twoje wino nigdy nie będzie miała pewności czy dołożyłeś wszelkich starań, aby wino było należycie przechowywane. Musisz wiedzieć także, że istnieje spore prawdopodobieństwo że nie sprzedasz swojego wina w Polsce – nasz rynek jest zdecydowanie do tyłu, twoimi potencjalnymi kupcami będą raczej osoby z krajów rozwiniętych niż gospodarek rozwijających się. W związku z tym zadaj sobie pytanie czy Amerykanin, Niemiec, Anglik odwiedzi twoją piwnicę żeby sprawdzić w jakich warunkach przechowujesz swoje wino? Zapewniam Cię że to mało prawdopodobne. Dlatego w celach inwestycyjnych powinniśmy polegać na specjalistycznych firmach magazynujących wino – to zdecydowanie ułatwia sprzedaż, ba często jest tak że po samej transakcji wino nie opuszcza magazynu i jest dalej przechowywane w tym samym miejscu, tyle że już nie przez Ciebie.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku win wyjątkowo rzadkich – kolekcjonerskich, liczących często po 100 lat i więcej. W tym wypadku kolekcjonerzy dbają najczęściej samodzielnie o przechowywanie wina – tego typu wina sprzedawane są najczęściej na drodze licytacji w domach aukcyjnych. Wina kolekcjonerskie przechodziły z rąk do rąk na przestrzeni wielu lat i nikt nie jest w stanie dać 100% gwarancji że na przestrzeni często całego wieku lub półwiecza wino zawsze przechowywane było w idealnych warunkach, owszem jeśli istnieje możliwość udokumentowania takiego faktu to jest to cenny atut, ale nie jest on czynnikiem kluczowym.

Jeśli decydujesz się na samodzielne przechowywanie wina to powinieneś robić to tylko w 2 przypadkach:

 • Zamierzasz wypić wino, czekasz jedynie 20 lat aby twój „biały kruk” np. White Burgundies Chardonnay rozwinął swoje wszelkie walory smakowe i aromatyczne – zdecydowanie nie o tym jest serwis inwestycje alternatywne 😉
 • Kolekcjonujesz wyjątkowe wina, np. celem odsprzedaży (w bardzo odległej przyszłości) na aukcji lub pozostawienia niebanalnego i wyjątkowo wartościowego spadku rodzinie

przechowywanie wina

Niezależnie od Twojej motywacji, jeśli decydujesz się na samodzielne przechowywanie wina powinieneś stosować się do następujących zasad:

 • Wino powinno być przechowywane w ciemności – światło szkodzi trunkowi ponieważ nasłonecznienie powoduje nagrzanie butelki i wzrost temperatury wina, ponadto pod wpływem intensywnego światła w winie wytwarzają się związki siarki, które nadają winu nieprzyjemny zapach i aromat. Światło sztuczne nie jest tak bardzo niekorzystne dla wina jak światło słoneczne ale powinieneś unikać jarzeniówek i oświetlenia halogenowego. Jeśli nie masz możliwości przechowywania bez dostępu światła możesz owinąć butelki ściereczkami. Najlepszym miejscem do przechowywania win są oczywiście ciemne piwnice lub jeśli nie dysponujesz piwnicą możesz zakupić szafkę na wino.
 • Przechowuj wino w pozycji poziomej, etykietą do góry – aby nie doprowadzić do wyschnięcia korka i w konsekwencji do rozszczelnienia butelki należy przechowywać wino w pozycji pionowej – korkiem do dołu. Zasadę dotyczącą przechowywania etykietą do góry stosuje się gdyż etykieta przesłania szkodliwe światło, ale co bardziej istotne pozwala zaobserwować czy z czasem na szkle nie wytrąciły się jakieś osady
 • Utrzymuj stałą temperaturę – wino lubi chłodne pomieszczenia, idealnie jeśli może leżakować w temperaturze 12-13°C. Dynamiczne zmiany temperatury mają negatywny wpływ na wino, skutkują wzmożonym „oddychaniem wina” i w efekcie przyspieszonym starzeniem. Należy zwrócić uwagę aby skoki temperatury nie były większe w ciągu doby niż 1,6°C i w ciągu roku 2-3°C. Warto nadmienić że wina białe są dużo bardziej wrażliwsze na wahania temperatur. Temperatura poniżej 12°C nie szkodzi winom ale skutkuje spowolnionym dojrzewaniem. Niebezpieczna jest natomiast temperatura powyżej 24°C, ponieważ skutkuje to szybkim utlenianiem trunku.
 • Wino lubi ciszę i spokój, dlatego staraj się aby nie było konieczności zmian jego położenia, unikaj też siąsiedztwa wszelkich drgań generowanych przez silniki.
 • Stała i wysoka wilgotność powietrza w przedziale 70-80% to optymalne warunki dla Twojego wina, większa wilgotność może doprowadzić do rozwoju pleśni i odklejenia się etykiety z butelki, zbyt niska zwiększa ryzyko parowania wina i wysychania korka. Aby zachować optymalną wilgotność powinieneś rozważyć zakup higrometru i/lub osuszacza, a także nawilżacza powietrza.
 • Wino lubi samotność – nie dopuszczaj do mieszania zapachów w pomieszczeniu w którym przechowujesz wino, wszelkiego rodzaju pokarmy i rozpuszczalniki nie powinny sąsiadować z Twoją kolekcją wina. Warto zapewnić dobrą, choć łagodną wentylację cyrkulację powietrza w miejscu przechowywania wina.
 • Czas przechowywania wina dobieraj do jego gatunku, im więcej w winie garbników, głównie tanin, cukrów i alkoholu oraz kwasowości wina tym większa jest jego zdolność do długoterminowego przechowywania i rozwijania aromatu i smaku. Najlepsze wina czerwone mogą leżakować nawet 50 lat, jeśli chodzi o wina białe to przechowujemy je stosunkowo krótko ok 2-3 lat, choć istnieją wyjątki, np. White Burgundies Chardonnay przechowywany może być nawet 20 lat.

Profesjonalne magazynowanie wina

Osoby kupujące wino w celach inwestycyjnych powinny zlecić przechowywanie wina profesjonalnym firmom, dzięki temu uzyskamy gwarancje dobrego przechowywania i co istotne ubezpieczenie naszego cennego trunku w cenie magazynowania. Będzie nam także łatwiej wyjść z inwestycji, gdyż niektóre magazyny zapewniają dostęp do swoich systemów transakcyjnych przez internet. Koszt przechowywania skrzynki wina zaczyna się od kwoty 9 funtów za 1 skrzynkę przechowywaną przez rok. Osobiście znam kilka profesjonalnych magazynów wina w Wielkiej Brytanii więc na nich się skupię, niemniej jednak podobne firmy działają w innych krajach – Francja, USA, Australia. Niestety nic mi nie wiadomo aby podobne usługi były dostępne na terenie Polski – nie jest to absolutnie przeszkodą bo jak wcześniej wspomniałem inwestując w wino powinniśmy się nastawić że kupi je od nas osoba lub firma z innego kraju. Nasz rynek jest jeszcze zdecydowanie w tyle, a świadomość inwestorów zdecydowanie zbyt mała.

Potencjalnymi kupcami twojego wina będą więc osoby i firmy zagraniczne a w szczególności:

 • kolekcjonerzy szukający wyjątkowych win,
 • inni inwestorzy pragnący wzbogacić swój ” inwestycyjny portfel win”,
 • sklepy z całego świata sprzedające ekskluzywne i najszlachetniejsze trunki,
 • firmy cateringowe i eventowe (np organizatorzy ślubów i wesel).

Oto lista kilku firm zajmujących się profesjonalnym przechowywaniem wina na terenie Wielkiej Brytanii: