Szczepy win mają wpływ na wartość inwestycji

W poprzednim artykule: Inwestycje w wino, dowiedziałeś się że ocena wartości wina zależy od bardzo wielu czynników, w tym także od pogody. Szczepy win również wpływają na ocenę jakości danego wina, a co za tym idzie na wycenę wartości Twojej inwestycji.

Szczepy win dzielimy na 2 kategorie – wina czerwonego i wina białego.

Aktualnie znanych jest ponad 20000 odmian winorośli, ale tylko 300 z nich uznawanych jest jako przydatne do produkcji.

W dzisiejszym artykule poznasz wstępną charakterystykę najpopularniejszych szczepów winnych, prawie wszystkie z nich są wysoko cenione przez znawców tego szlachetnego trunku. Jednocześnie będę starał się omijać w opisie cechy smakowe i aromatyczne win – ten temat jest tak rozległy że wymaga dogłębnych wyjaśnień w odrębnym artykule.

Winorośl

Do produkcji win jakościowych używa się winogron pochodzących z rodziny Vitis Vinifera. Oprócz jej odmian i krzyżówek, do produkcji używa także innych rodzin winorośli, np. Vitis Labrusca czy Vitis Rotonda lub mieszańców różnych rodzin.

Wino białe:

Chardonnay

To szczep niezwykle doceniany przez ekspertów, do jego popularności przyczyniła się z pewnością jego uniwersalność – może dać różnorodne wina począwszy od szampanów, przez wina wytrawne, aż do słodkich deserowych. Jest to najbardziej elastyczna z białych odmian, doskonale przystosowująca się do warunków klimatycznych.

W powszechnej opinii panuje przeświadczenie o pochodzeniu tego szczepu z francuskiego regionu Burgundii z okolic Chablis, skąd obecnie pochodzi 90% upraw tej winorośli. Przeprowadzone w roku 1998 badania DNA wykazały, że powstał on na skutek naturalnej krzyżówki szczepów Pinot Gris i Pouais Blanc – dziś już nieuprawiany, dawniej powszechny na terenach Chorwacji.

Wczesne kwitnienie tej winorośli, sprawia że może być narażony na wiosenne przymrozki, warto brać to pod uwagę podczas podejmowania naszej decyzji inwestycyjnej gdyż efekty przymrozków mogą być zważywszy na walory aromatyczno-smakowe fatalne w skutkach. Nie bez znaczenia jest także fakt że szczep daje obfite plony – nawet do 60 hl/ha.

Sauvignon Blanc

Z Sauvignon Blanc powstają wyjątkowo aromatyczne i orzeźwiające wina. Zagrożeniem dla tego szczepu są zbyt wysokie temperatury panujące podczas owocowania, mogą spowodować, że wino utarci swój charakterystyczny świeży, żywy aromat i powstanie wino zbyt ciężkie. Fermentacja i dojrzewanie w dębowych beczkach, nie jest raczej rozpowszechnioną praktyką dla tej odmiany – W przypadku tego szczepu produkuje się najczęściej wina przeznaczone do szybkiego spożycia.

Najlepsze efekty w uprawie osiągnęli winiarze z doliny Loary we Francji, szczególnie w regionach Sancerre i Polly-Fume. Bardzo interesujące wina produkuje Nowa Zelandia, w regionie Marlborough – jednym z najlepszych do uprawy tego szczepu.

Riesling

Szczep ten jest równie uniwersalny jak Chardonnay, gdyż daje wina począwszy od surowych i wytrawnych przez owocowe, aż do słodkich wręcz miodowych. Dojrzewa późno i czasami zdarza się, że w Niemczech, gdzie cieszy się dużą popularnością, zaatakowany jest przez szlachetną pleśń Botrytis, dając w ostateczności długowieczne, słodkie wina deserowe. Ponad sto lat temu reńskie Rieslingi uchodziły za najwykwintniejsze białe wina na świecie. Niestety masowa produkcja win niemieckich po II wojnie światowej spowodowała zalew tanich i dosładzanych trunków o marnym aromacie – zrujnowało to dobrą opinie o tym szczepie.

Muscat

Rośnie na całym świecie i łatwo daje się rozpoznać po drobnych gronach. Jest bardzo trudny w uprawie z powodu dużej wrażliwości na szkodniki oraz ze względu na nierówne dojrzewanie, Zbiór komplikują małe i mocno skupione owoce. Wytwarza się z niego zarówno naturalne wina słodkie jak i wina wzmacniane, lekko musujące czy też lekko wytrawne.

Wino czerwone:

Cabernet Sauvignon

Ta najsłynniejsza czerwona odmiana winorośli na świecie jest uważana w opinii wielu ekspertów za najlepszą. Często kiedy mamy do czynienia z najbardziej docenianym winem, jest ono zbudowane na bazie Cabernet Sauvignon.

Szczep jest odporny na większość chorób i pasożytów. Dojrzewa późno i potrzebuje dużo słońca aby zgromadzić w owocach odpowiednią ilość cukru. Wymaga pogodnej, słonecznej jesieni i nie boi się zimowych mrozów, a także wiosennych przymrozków. Wydajność winorośli tej odmiany jest uznawana za niską, co z punktu widzenia inwestorów uważane jest za istotną zaletę.

Jeśli myślimy „Cabernet Sauvignon” to myślimy również o mieście Bordeaux w południowo-zachodniej Francji, gdzie Cabernet Sauvignon jest dominującą odmianą. W regionie Medoc, Cabernet Sauvignon stanowi 52% całości upraw i daje najlepsze cabernety świata. Co ciekawe szczep Cabernet Sauvignon osiągnął spory sukces wśród czerwonych win produkowanych w Kalifornii (obszary Napa Valley i Sonoma County) – powstają tam wspaniałe wina, zajmują miejsce zaraz po winach z Medoc.

Merlot

Ze względu na łatwość uprawy występuje bardzo powszechnie na całym świecie. Wcześnie dojrzewa, a więc na chłodniejszych obszarach owoce także są wstanie osiągnąć szczyt swoich możliwości. Podczas wyjątkowo ciepłych roczników Merlot daje wino o wyższej niż zazwyczaj zawartości alkoholu.

Odmiana była jeszcze do niedawna uważana za szczep „pomocniczy”, ustępujący klasą Cabernet Sauvignon, używana była głównie do produkcji win kupażowanych. Kupażowanie to mieszanie ze sobą różnych gatunków / roczników win. Wina kupażowane muszą zawierać co najmniej 9,5 % alkoholu.

Wina te przeważnie nie bywają długo postarzane, choć całkiem dobrze dojrzewają w dębowych beczkach. Odmiana ta jest odporna na działanie ostrzejszego i wilgotnego klimatu, daje też wysokie plony. Inwestując w wina pochodzące ze szczepu Merlot należy brać szczególną uwagę na warunki klimatyczne, w bardzo gorącym klimacie (np. w Australii) grona dojrzewają jednak zbyt szybko aby w pełni ukazać swój charakter, wino może wtedy wydawać się „zbyt proste”.

Malbec

Odmiana ta, z biegiem czasu została praktycznie zastąpiona we Francji przez Merlot i Cabernet Sauvignon, stanowi dziś flagowy szczep regionów winiarskich Argentyny – stał się wręcz wizytówką argentyńskiego winiarstwa na światowych rynkach.

To własnie tereny Argentyny uznawane są za najlepsze do uprawy tego niedocenianego skądinąd w USA wina. Malbec jest mniej popularnym składnikiem win kupażowanych – ale jednocześnie uważany jest za jeden ze składników recepty na wielkie wina bordoskie.

Ponieważ nie wymaga zbyt długiego starzenia w beczce dla uzyskania zadowalających rezultatów, jest używany najczęściej jako młode wino codzienne.

Shiraz

Szczep ten, jest synonimem gęstych i mocnych win, kojarzy się nieodparcie z Australią. Podobnie jak w przypadku Malbec, szczep pochodzi z Francji, gdzie trafił w okresie wypraw krzyżowych z Bliskiego Wschodu (najprawdopodobniej z rejonów obecnego Iranu).

W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost popularności tego szczepu, zwłaszcza w południowej Francji w Dolinie Rodanu, gdzie wykorzystuje się go do produkcji długowiecznych win Hermitage i Cote Rotie. Shiraz jest bardzo wybredny klimatycznie, z tego powodu nie uprawia się tak powszechnie jak inne światowe szczepy co przyciągnęło sporą uwagę potencjalnych inwestorów.

Wina na bazie shiraz są moimi ulubieńcami 😉 są bogate w barwniki i garbniki. Najlepszym shirazom potrzeba czasu na dojrzewanie, aby w pełni mogły pokazać swój nieokiełznany charakter 😉

Pinot Noir

Pinot Noir posiada zdolność przekazywania wszystkich niuansów wynikających z różnych warunków glebowych i klimatycznych. Jednocześnie jest to odmiana bardzo kapryśna, ma opinię trudno adaptującej się, wymaga dużych wahań temperatury i stosunkowo chłodnego klimatu, w ciepłym daje bowiem wina nijakie i bardzo przeciętne.

Światową stolicą Pinot Noir jest Cote d’Or w Burgundii i to właśnie tam powstają najwspanialsze wina będące kwintesencją tego obszaru.

Inwestycja w wina Pinot Noir to istna loteria, zachowuje się ono kapryśnie i jest trudne w ocenie zanim trafi do beczki. Również w butelce zachowują się zmienne – raz dając wina przeciętne, a innym razem wyśmienite.

Tempranillo

Tempranillo jest hiszpańską odpowiedzią na Cabernet Sauvignon. Odmiana ta, pochodzi z La Rioja, uważana jest za największy wkład Hiszpanów w dziedzinie uprawy winorośli. Tempranillo daje wina eleganckie, intensywnie owocowe i długowieczne.

Uprawa Tempranillo daje najlepsze rezultaty w klimacie stosunkowo chłodnym, o dużej wilgotności powietrza. Najlepsze warunki do uprawy dają wysoko położone strefy klimatu śródziemnomorskiego np w La Rioja – ok. 400 m n.p.m i w Ribera del Duero – 800 m n.p.m a także 1000 m n.p.m. w prowincji Mendoza.