11 10

Przedsiębiorca, który zgromadził kapitał na inwestycje nie musi szukać złota, aby go zabezpieczyć. Wykorzystując zgromadzone środki, jak i swoją wiedzę, może zainwestować w fundusze Venture Capital. Czym jest ten fundusz?

Jak działa fundusz Venture Capital?

Jeśli posiadamy kapitał, który chcemy przeznaczyć na inwestycję długoterminową, nie musimy szukać kolejnego mieszkania na wynajem. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w startup. Struktura funduszy VC przypomina strukturę funduszy akcji giełdowych lub obligacji Skarbu Państwa. Inwestycja w fundusz VC to tzw. kapitał wysokiego ryzyka. Taki fundusz powstaje zazwyczaj na określony czas – zazwyczaj 10 lat, z czego pierwsze 5 lat to jest czas na inwestycję, a kolejne 5 – na wyjście z niej. W fundusze Venture Capital mogą inwestować zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i osoby prywatne.

Najbardziej rozpowszechnioną formą Venture Capital jest General Partner / Limited Partner. Partner generalny to osoba odpowiedzialna za decyzje inwestycyjne. Zazwyczaj jego wkład obejmuje około 2-3 proc. Resztę potrzebnego kapitału zbiera od limited partners czyli od innych przedsiębiorców lub osób prywatnych. Pełnią oni rolę pasywną, dostarczając jedynie kapitał potrzebny do przeprowadzenia danej inwestycji.

Fundusze VC mogą również funkcjonować w innych formach, np.:

 • spółka kapitałowa,
 • spółka komandytowa,
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółka akcyjna.

Obowiązki zarządzających Venture Capital

Zarządcy funduszu Capital Venture posiadają dużą odpowiedzialność. Koszt inwestycji w startup jest z reguły wysoki. Szczególnie jeśli dotyczy on nowych technologii. Do obowiązków zarządzających należy:

 • zebranie tzw. leadów, czyli inaczej startupów, w które warto zainwestować,
 • wybranie najbardziej obiecujących projektów,
 • spotkanie się z założycielami danego startupu i wysłuchanie prezentacji,
 • przeprowadzenie szczegółowej analizy działalności spółki (due diligence) i określenie ewentualnych nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka inwestycji,
 • zwołanie komitetu inwestycyjnego w celu przedyskutowania wybranej inwestycji,
 • przygotowanie umowy,
 • prowadzenie inwestycji,
 • merytoryczne wspieranie wybranego startupu w celu zwiększenia szans na zysk z inwestycji.

Fundusze VC a polityka inwestycyjna

Inwestycje w innowację można ralizować na różnym poziomie rozwoju firmy. Dobry pomysł grupy studentów może dać znacznie większy zysk niż projekt należący do już rozwiniętego przedsiębiorstwa. Jednak taka inwestycja oznacza też większe ryzyko straty. Inwestowanie w sprawdzony biznes oznacza bardziej prawdopodobny zysk, wiele zależy więc od decyzji samego inwestora. W ten sposób wyróżniamy cztery typy funduszy venture capital:

 • Akcelerator – inwestuje w startupy na wczesnym etapie. Inwestorzy wykupują udziały na poziomie od 5 do 10 proc. W tym typie funduszu musi istnieć duży zespół pozwalający na obsługę wielu różnych inwestycji,
 • Early Stage – ten fundusz również inwestuje w startupy na wczesnym etapie rozwoju. Startupy są jednak na etapie dopasowania produktu do potrzeb rynku bądź właśnie to zrobiły. Fundusz Early Stage inwestuje w około 15 – 30 firm. Kwota inwestycji to od 3 do 5 mln. złotych,
 • Growth – takie fundusze inwestują jeszcze większe kwoty – od 5 mln do 20 mln złotych Założyciele funduszu growth muszą mieć doświadczenie w prowadzeniu przedsiębiorstwa aby móc monitorować wskaźniki ekonomiczne danej spółki,
 • Private equity – w Polsce private equity to inwestycja rzędu nawet 20 mln. złotych. Taki rodzaj inwestycji oznacza z reguły przejęcie spółki oraz założycieli i wkroczenie z własnym zarządem. W przypadku private equity inwestycja musi być pewna.

Jeśli chcemy zainwestować w fundusze VC, powinniśmy szukać firm posiadających duży potencjał wzrostu. Kapitał jest wtedy bezpieczniejszy – szczególnie jeśli inwestujemy w dobie kryzysu. Z punktu widzenia inwestycji, ważny jest duży potencjał rozwoju. Inwestorzy venture capital powinni poszukiwać firm, które już posiadają dobrą kadrę kierowniczą. Dobrze, by przedsiębiorstwo wykazywało przewagę nad konkurencją, np. pod kątem oferty produktów i usług. Obecnie potencjał upatrywany jest w nowoczesnych technologiach, dlatego preferowane są inwestycje np w:

 • informatykę,
 • internet,
 • telekomunikację,
 • biotechnologię.

Od czego zależy zysk z inwestycji w Venture Capital

Zysk zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest kwota inwestycji. Minimalna kwota wpłaty może wynieść od 2 tys zł. nawet do 200 tys. zł. Inwestycje Venture Capital potrafią zarobić nawet kilkaset procent w przedziale czasowym od 10 do 20 lat. Kluczową rolę odgrywa też dobór projektu.

Jeśli nie mamy wielkiego doświadczenia w inwestowaniu, to najlepszym pomysłem jest inwestowanie niewielkiego kapitału w kilka różnych projektów. Zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego w taki sposób uchroni część kapitału przed utratą nawet w przypadku, jeśli jeden lub dwa projekty nie przyniosą dochodu. Nie warto też inwestować w przypadkową dziedzinę. Jeśli przedsiębiorca ma wiedzę z dziedziny biotechnologii, skuteczniej wesprze startup zajmujący się właśnie taką dziedziną.

Inwestycja w startup jest zdecydowanie bardziej ryzykowna niż inwestowanie w metale szlachetne. Dlatego nie powinniśmy na to przeznaczać pieniędzy, których utrata może spowodować kryzys finansowy w swojej firmie. Niemniej jednak, jest to świetny sposób jeśli chcemy rozwinąć swoją działalność i pomagać początkującym przedsiębiorcom. Możliwość pomnożenia kapitału w taki sposób wydaje się więc posiadać bardzo ważne zalety dla gospodarki.