10 11

Rosnące ceny diamentowego surowca w roku minionym zapowiadają wzrost wartości oszlifowanych kamieni w roku 2014. Liczyć mają się diamenty o najlepszych parametrach, a dla wybrańców – kamienie kolorowe.

Rok 2013 na rynku diamentów zapamiętany zostanie nie tyle z powodu kursu (bo ten był stabilny, diamenty nie odnotowały wahań jak np. złoto), co rekordów, jakie padły podczas aukcji. 60 karatowy, różowy diament Pink Star został wylicytowany za sumę ponad 83 mln dolarów, co było rekordową transakcją w historii rynku diamentów. Ale rekordowa była również cena 30 mln dolarów, uzyskana za kamień bezbarwny na aukcji w Hongkongu.

Kiedy w domach aukcyjnych padały rekordy, ceny kamieni nieoszlifowanych ustawicznie rosły, nawet do 15% w skali roku. Powodem tych wzrostów był popyt generowany przez rynki wschodnie, ale też zbliżająca się perspektywa wyczerpania najlepszych diamentowych złóż świata. A wzrost wartości surowca jeszcze w tym roku przełoży się na wyższe ceny tych samych kamieni, kiedy po oszlifowaniu trafią na rynek.

brylant

Eksperci Rapaport prognozują, że w roku 2014 najlepszą inwestycją będą kamienie 2 karatowe i 5 karatowe, o najlepszych parametrach koloru i czystości.

Majętni inwestorzy mogą zainteresować się też kamieniami kolorowymi, równie rzadkimi (ułamek procenta wszystkich diamentów), co drogimi. Tutaj wzrosty mogą być nawet dwucyfrowe, do 30%, o ile jakość tych kamieni, mierzona intensywnością koloru, będzie wysoka.

Prognozy te potwierdza Adela Brabcova, prezes spółki Diamonds International Corporation Polska:

Kolorowe kamienie to gratka dla zasobnych inwestorów. Kilka miesięcy temu, podczas wystawy w praskim showroomie, sami sprzedaliśmy dwa żółte, czyste kamienie, o dużej intensywności barwy.

Ale oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na takie okazy. Bardzo dobrą, bezpieczną i zyskowną inwestycją będzie w tym roku zakup kamieni bezbarwnych, w wielkości od 1 do 3 karatów, przy czym należy zwrócić uwagę na parametry czystości i koloru, by były na możliwie najlepszym poziomie, idealnie D i IF – dodaje Adela Brabcova.