25 09

Płyty winylowe przeżywają prawdziwy renesans – można je znaleźć w prawie każdym dyskoncie. Stare płyty winylowe są obecnie rozchwytywane, co wpływa na ich cenę. Czy opłaca się w nie inwestować? Jak dbać o płyty, żeby nie straciły na wartości?

Stare płyty winylowe – czy warto w nie inwestować?

Mimo wielu zdobyczy technologicznych, winyle są wciąż bardzo modne. W 2018 roku sprzedano aż 5 milionów płyt gramofonowych. W Wielkiej Brytanii firma Entertainment Retailers Association (ERA) przeprowadziła badania statystyczne, w których wzięło udział ponad 2 tys. Brytyjczyków. Okazało się, że aż 72 proc. kupujących płyty winylowe przynależy do grupy “super fanów” muzyki. Średnio wydają na płyty około 400 funtów rocznie. Z kolei w 2017 roku sprzedano 4,1 miliona płyt gramofonowych. Był to najwyższy odnotowany wynik od 1991 roku.

Podobnie jak inne przedmioty kolekcjonerskie, płyty gramofonowe mogą osiągnąć znaczną wartość. Jednak podobnie jak w przypadku filatelistyki czy złotych monet bulionowych, inwestowanie w płyty gramofonowe wymaga wiedzy. Edukacja w tej dziedzinie jest bardzo interesująca, ale to koneserzy są w stanie określić czy dana płyta winylowa ma szansę zyskać na wartości. Dlatego planowanie inwestycji w winyle warto rozpocząć od edukacji.

Inwestować w winyle można na dwa sposoby – długo i krótkoterminowo. Inwestowanie krótkoterminowe wymaga znajomości przedmiotu. Musimy rozpoznać, czy dana płyta rokuje, że w ciągu 2-3 lat zyska na wartości. W przypadku płyt winylowych ten sposób jest zdecydowanie lepszy. Zbywanie pojedynczych egzemplarzy po prostu jest prostsze niż sprzedaż kolekcji wartej milion złotych.

Jakie są ceny płyt winylowych? Najdroższe płyty gramofonowe na świecie

Ceny płyt gramofonowych, podobnie jak w przypadku innych tego typu przedmiotów, są uzależnione w dużej mierze od ich rzadkości. Podobnie jak w przypadku np. inwestycji w whisky, twórcy z różnych przyczyn przygotowują limitowane edycje winyli. Drugim wyznacznikiem są nawracające trendy, które w pewnych okresach podnoszą wartość konkretnych płyt bądź wykonawców. Cena płyty winylowej może wzrosnąć również w nagłych sytuacjach. Taką sytuacją była np. nagła śmierć Michaela Jacksona, która sprawiła, że ceny jego albumów podskoczyły gwałtownie praktycznie z dnia na dzień.

Do najdroższych płyt winylowych należą klasyki światowej muzyki:

  • Elvis Presley – Stay Away, Joe – muzyka nagrana do komiksowego westernu. Istnieje jeden egzemplarz tej płyty i obecnie jest wart 30 tys. dolarów,
  • The Beatles – Please, Please me – album nagrany w rekordowo krótkim czasie – zaledwie 10 godzin. Płyta warta jest 10 tys. funtów,
  • Bob Dylan – The Freewheelin Bob Dylan – płyta z 1963 roku, warta jest 35 tys. dolarów,
  • Jean – Michel Jarre – Music for supermarkets – płyta została stworzona przez artystę na potrzeby przyjaciół organizujących wystawy. Została sprzedana za 36 tys. dolarów,
  • Frank Wilson – Do I Love You – historia tego albumu jest intrygująca. Autor postanowił zniszczyć 250 kopii. Wiadomo, że na świecie zostały dwie, jedna z nich warta jest 37 tys. dolarów,
  • The Beatles – Yesterday and Today w wydaniu z 1966 roku, w kontrowersyjnej okładce, na której grupa muzyków trzyma lalki z oderwanymi głowami i kawałki mięsa. Obecnie zachowało się tylko kilka kopii. Jeden z egzemplarzy tej płyty został sprzedany za 50 tys. dolarów.

Płyty winylowe możemy znaleźć właściwie wszędzie – i w supermarkecie, i w antykwariacie, i w sieci internetowej. Jednak nie wszystkie płyty będą miały wartość kolekcjonerską. Aby rozpoznać białe kruki warto zorientować się, czego szukać. Odpowiednim miejscem do poszukiwań są również sklepy z winylami. Vinylshop to z reguły miejsce, w którym możemy znaleźć płyty i akcesoria potrzebne do słuchania płyt winylowych. Warto zorientować się czy w naszym mieście nie powstało właśnie takie miejsce.

Płyty gramofonowe – jak o nie dbać?

Aby płyta zachowała swoją wartość, nie może ulec zniszczeniu. Winyle muszą być przechowywane w pozycji pionowej – układanie płyt gramofonowych “jedna na drugiej” może spowodować uszkodzenia tych, które leżą na dole. Do przechowywania winyli możemy kupić specjalny pojemnik bądź regał.

Żeby zabezpieczyć płytę przed starzeniem się, powinniśmy wymienić papierową kopertę wewnątrz na koszulki powlekane wewnątrz folią elektrostatyczną. Dlaczego? Każde przeciągnięcie płyty po kopercie tworzy mikrorysy. Wytwarza się również pole elektrostatyczne, rozładowujące się podczas odtwarzania płyty, co sprawia że ta “trzeszczy”. Przy inwestowaniu w płyty winylowe bardzo ważna jest nie tylko sama płyta. ale również okładka dlatego warto zapłacić za specjalne okładki. Dobrym pomysłem jest zakupienie w tym celu opakowań wykonanych z grubej, sztywnej folii.

Warto również wiedzieć, że płyty gramofonowe są wykonane z tworzywa sztucznego. Oznacza to, że przyciągają one całą masę kurzu. Natomiast płyta kupiona w antykwariacie może mieć na sobie nawet tłuste plamy. Winyle możemy wyczyścić na sucho i na mokro z zastosowaniem odpowiednich do tego celu szczotek, myjek i płynów. Ciekawym rozwiązaniem jest Vinyl Cleaner czyli urządzenie, która do czyszczenia wykorzystuje ultradźwięki i suszy krążek, więc jest on gotowy do przesłuchania natychmiast. Koszt takiej maszyny to ponad 11 tys. zł. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym czyszczeniu płyt pod inwestycję, warto na ten cel nawet pożyczyć pieniądze.

Inwestycja w płyty winylowe może być opłacalne, jednak kolekcjonowanie winyli to domena prawdziwych pasjonatów. Wykorzystują oni swoją wiedzę oraz gust, aby pasja sama zarabiała na siebie. Jak wynika z powyższego artykułu – przy odrobinie szczęścia może też dość znacznie powiększyć majątek. Jeśli jednak zależy nam na bezpiecznym lokowaniu nadwyżek finansowych, powinniśmy pomyśleć raczej o inwestycji w metale szlachetne, jak złoto bądź srebro. Dobrym rozwiązaniem jest również lokowanie środków w bezpiecznych walutach, takich jak frank szwajcarski.