Masz złom srebra? Zrób z niego sztabki srebra

Osoby które posiadają złom srebra i chciałyby przekształcić swoje zbiory w formę srebra lokacyjnego robiąc z niego sztabki srebra, powinny zapoznać się z tym artykułem.

Zacznijmy może od tego czym jest złom srebra i czy zawsze warto zrobić z niego sztabki srebra?

Złom srebra to wg. mnie przedmioty wykonane ze srebra które uległy z biegiem czasu uszkodzeniom. Mogą być to połamane srebrne sztućce, uszkodzona biżuteria, kolekcjonerskie monety i medale srebrne które uległy znacznej dewastacji i nie są wartościowymi okazami.

Zanim zdecydujesz się oddać swoje srebro do rafinacji powinieneś zastanowić się czy warto pozbywać się swojej kolekcji, dużym błędem wg. mnie jest oddawanie do rafinacji przedmiotów które są w bardzo dobrym stanie, mają dla nas wartość sentymentalną i z czasem nabierają antycznej wartości. Nie chcesz pozbywać się swojej pięknej kolekcji sztućców po babci, prawda?

Dlaczego warto przekształcić złom srebra w sztabki srebra?

Przekształcenie złomu srebra w formę sztabki lokacyjnej daje sporą korzyść przy wychodzeniu z inwestycji. Kiedy decydujesz się sprzedać złom srebra twój kontrahent nie ma pewności jakiej próby srebro nabywa, w związku z tym podejmuje większe ryzyko, musi dokonać lub zlecić test próby i jest skłonny zapłacić Ci mniej. Forma lokacyjna srebra o próbie 999 jest łatwiej zbywalna, a więc zapewnia lepszą płynność przy wychodzeniu z inwestycji. Firmowe sztabki srebra są rozpoznawalne w Polsce, mogą być ciekawym dodatkiem do inwestowania w srebrne monety bulionowe.

Jak wyglądają sztabki srebra, które możemy mieć ze złomu srebra?

Przedstawione poniżej sztabki srebra są w moim odczuciu tymi najbardziej rozpoznawalnymi, oprócz nich na rynku możemy znaleźć wiele sztabek kolekcjonerskich wydawanych z okazji upamiętnienia jakiegoś wydarzenia, wybijane w określonych nakładach, ale także sztabki okolicznościowe sprzedawane z okazji zaręczyn, komunii, ślubów czy nawet walentynek.

Ja jednak skupię się na firmowych sztabkach lokacyjnych, wybijanych podobnie jak srebrne monety bulionowe w nakładzie nielimitowanym:

E-sztabki.pl – Firma oferuje bicie sztabek srebrnych zarówno w formie round bar – Srebrna Jadwiga i klasyczną formę dla sztabek – prostokątną. Co prawda na stronie widzimy w ofercie bicia, sztabkę z wizerunkiem mapki, ale myślę że jeśli poprosimy Pana Leszka 😉 to nie będzie problemu aby wybite zostały inne wizerunki dostępne aktualnie w ofercie.

mapka srebrna mennica

srebrna jadwiga

79th element, podobnie jak poprzednia firma w ofercie znajdziemy usługę rafinacji srebra ale i złota do formy sztabek. Niestety na obecną chwilę nie widać cen tej usługi. Firma stosuje politykę, która cytując za stroną mówi:

Klient przekazuje naszej firmie złom próby 925 o wadze 50 gram na każdą sztabkę 1 uncjową. W przypadku złomu o innej próbie dokonywane jest przeliczenie na próbę 925.

sztabka 79th element

Mazowiecka Mennica Inwestycyjna, oferuje usługę bicia srebrnych sztabek z powierzonego materiału. Dostępny jest jeden wzór ale w zamian możemy wybrać różne gramatury, np. 1 uncja lub 100g.

mmi